RobinHood kirjoitti:Kuten Bach asiasta mainitsi, näillä aikaisemmilakaan boikoteilla ei ole ollut mitään vaikutusta asiaan ja niissä kärsii vain syyttömät urheilijat. Asia kun politiikka sekoitetaan urheiluun.
Boikoteilla ei tietenkään ole korjaavaa vaikutusta niiden kohteeseen, mutta kyllä vuosien 1976, 1980 ja 1984 kesäolympialaisten boikotit olivat melkoinen arvovaltatappio KOK:lle. Ja kuten AH-fani totesi, erityisesti Euroopan suurten maiden laaja poisjäänti olisi KOK:lle tavattoman suuri häpeävarjo. Euroopan maiden rinnalla olympialaisista jäisi pois myös USA. Ranska isäntämaana osallistuisi muodollisesti, mutta vapaaehtoiset boikotoisivat ja luultavasti yksittäiset ranskalaiset urhelijatkin. Järjestelyjen taloudelliset tappiot olisivat niin suuret, että kiinnostus tulevien olympialaisten hakemiseen laskisi. Käytännössä hakijoiksi jäisivät vain arabimaat, Venäjä ja Kiina.
Mitä politiikan sekoittamiseen urheiluun tulee, Etelä-Afrikka suljettiin olympialaisista vuosiksi 1964–1988 KOK:n jäsenmaiden enemmistön päätöksellä ihan hyvällä omallatunnolla. Silloin ei tarkasteltu edes yksittäisten eteläafrikkalaisten urheilijoiden kantaa apartheidiin. Miksi vastaava ei voisi toteutua Venäjän osalta edes kerran tai kaksi?

