Kirjoittaja Geb Mo » 06.02.2022 19.46
LSU:n vanttera vauhtikone Mikiah Brisco puksutti Staten Islandin 60 metrin voittoon ajalla 7,07, joka jäi kolme sadasosaa daamin ennätyksestä. Sukunimestään huolimatta hän ei ole sukua 400 metrin olympiavoittajalle (1984) Valerie Brisco-Hooksille.
Keskikentän halkijuoksussa aitojen kera nuolaisi reggaesaaren maailmanmestari Danielle Williams ennätyksensä 7,83. Tässä on suomalaisilla tekemistä.
Espanjan Mechal raatoi 3000 metrillä halliennätyksensä 7.30,82. Se on myös sisäratojen NR ja Euroopan ennätys. Viimeinen kilometri 2.25.
Toinen espanjalainen Garcia liiskasi Amerikan kiritykin Hoppelin ja tekaisi siinä sivussa maailman kärkiajan 1.45,12. Se on myös halli-NR.
N. Lyles porhalsi 60 metriä lumileopardiasussaan ennätykseensä 6,56.
Amerikassa opiskeleva irlantilainen Coscoran nitisti ehkä hieman yllättäen Uuden-Seelannin letinhulmuttajan Beamishin, joka kipitti Millrosessa 3.50. Irlannikolle PB 3.53,64.
Virginian härkä Holloway nuolaisi hypittävän 60-metrisen voittoon. Maailman kärkitulos 7,37 maailmanmestarille ja olympiakakkoselle. Sällin nimissä olevaan ME:hen 7,29 on vielä matkaa.