Rulezin kisaennakkoa: Suomen joukkue, miehetNaisiin luotiin viimeksi katsaus, miesten vuoro, ja miehistä ne mitalit tulevat jos ovat tullakseen.
Jussi Heikkilä (400 aidat)Tällä kaudella ei Jussi ole ihan päässyt viime ja toissavuoden vireeseen, tällä kaudella ei edes ole rajoja rikkonut, mutta valitsijoille riitti viime vuoden näytöt, ja on tänäkin vuonna tasaisesti sinne 50 sekunnin pintaan juossut. Kauden paras onkin kesäkuussa juosti 50,07.
Välieriin pääsemin vaatisi kyllä todellsita onnistumista, toki myös riippuu minkälaiseen erään joutuu, jos erässä ei aivan maailman huippuja ole mukana ja Jussi juoksee reilusti alle 50 sekan, niin jopa välieräpaikasta voidaan puhua. Ja aitamatkat ovat tietenkin aina riskialttiita matkoja, mitä vain voi aina tapahtua.
Jukka Keskisalo (3000 esteet)Jukasta on tälläkin foorumilla paljon kesän mittaan puhuttu, mies on elämänsä kunnossa, jokaisella juoksemallaan matkalla on tullut oma ennätys, ja lähes aina samala myös SE.
Finaaliin pitäisi ehdottomasti kyllä selvitä, finaalissa sitten katotaan minkälaista menoa lähdetään juoksemaan, jos kärki päättää lähteä heti ihan tosissaan lähteä, niin vaikeaa tulee olemaan, mutta jos kyttäilyksi menee, niin pistesija on ehdottomasti tulossa, tuskin kuitenkaan eivan mitaleille yltää, on mukana kaksi niin kiriherkkää ranskalaista ja iso tukku Kenialaisia.
Tommi Evilä (pituus)Tommistakin on paljon puhuttu, ja pituushypyn asetelmista puhuin vähän enemmän viime sivulla, lukaskaa sieltä.
Oskari Frösen (korkeushyppy)Onko edes mitään järkeä Oskaria kisoihin lähettää? Nuorena hänestä odotettiin ihan huippuhyppääjää, mutta jäi kuitenkin siihen alle 230 tasolle, tällä kaudella juuri 228 mikä hänet kisoihin lopulta toi. Ja juuri tuollainen 228 vähän reilu ehkä finaaliin riittäisi, jos sinne selviää, niin voidaan kaikki olla enemmän kuin tyytyväisiä.
Eemeli SalomäkiEhdottomasti Eemli on yksi suomen yleisurheilun tulevaisuuden nimistä, vasta 22-vuotias kaveri kyseessä, loistava tulevaisuus toivottavasti edessä.
Tällä kaudelle ylittyi Kalevan kisoissa 560, sellaisella tuloksella oltaisiin melko varmasti finaalissa, joka olisi erittäin hieno suoritus. Ja seiväshyppykin kun sen verran herkkä laji on, niin mitä vain voi tapahtua, sadetta jos vähän tulee ja sivutuulta, niin on mahdollisuudet vaikka mihin, kuten Matti Mononen osoitti vuonna 2006.
Frantz Kruger (kiekko)Chesswinner jo osuvasti totesi Krugerista. Parhaat päivänsä taitaa kyllä valitettavasti olla jo nähnyt. On juuri ja siinä onko edes suomen paras kiekkomies, ei edes Kalevan kisoissa voittanut. Heitot ovat pitkälti olleet juuri vähän reiluja 60 metrisiä, yks melkein 65 metrinen tuli, mutta sekin loistaviin tuuliolosuhteisiin, Berliinin stadionilla ei selvitä edes karsintaa.
Mutta saadaan sentään taas kiekonheiton palkintojenjaossa maammelaulu kuunnella, Gerd Kanter on sen verran kovassa tikissä ollut
Olli-Pekka Karjalainen (moukari)Joka kasikymppinen taas tänä kesänä? Moukarin taso ei nyt mikään mahdoton ole ollut, kun Tihon ja Devjatovski kärähtivät, jos kasikymppinen kisoissa tulee on se lähes varma mitali. Ja ihan tasaisessa 77-78 metrin kunnossa on OP tällä kaudella ollut, ja OP:hän tunnetusti on isojen kisojen mies, mitali on täysin mahdollinen, Pars vienee kuitenkin kullan Unkariin.
David Söderberg (moukari)Suomen kakkosmies ollut jo monia vuosia, tälläkin kaudella vähän vajaassa 75 metrin kunnossa, seiskavitosella luultavasti finaaliin päästään, mikä olisi kyllä Davidilta hieno suoritus.
Tero Järvenpää (keihäs)Ei ole tällä kaudella oikein Teron keppi lentänyt, vain vähän reilu kasikakkonen on kauden paras, vähän on toki kisannutkin, harjoittelemalla on kuntoa haettu.
Kalevan kisoissahan tuli reilu kasivitonen, mutta oli yliastuttu, eli kyllä siellä potentiaalia on, pitäisi vaan saada se esille...
Kisoissa sitten nähdään oliko oikea päätös laittaa Tero kisoihin, eikä korvata häntä Manniolla, finaalipaikka on vähimmäistavoite.
Tero Pitkämäki (keihäs)Hallitseva maailmamestari tottakai, suomen suurin mitalitoivo, pariin vuoteen ei ole nyt ysikymppistä näkynyt, mikä olisikaan upeampaa, kuin tehdä se nyt Berliinissä. Toki se on vaikeaa tuulettomassa kelissä, mutta ei siellä Osakassakaan pahemmin tuulta ollut.
Kalevan Kisoissahan tuli pientä vammaa jalkaan, mutta se on ilmeisesti jo ohi mennyt ja kova viimeistelyharjoittelu on päässyt kunnolla alkamaan. Jos ei TEro mitaleille pääse voidaan olla pettyneitä.
Antti Ruuskanen (keihäs)Ehdottomasti allekirjoittaneet suosikkikeihäänheittäjä, pitkälle osaa heittää, sen on jo osoittanut, kunhan saa keihään radalleen ja tukijalan pitämään, niin pitkälle menee. JA nyt on Antillekin sitä varmuutta heittoihin löytynyt, sitä tarvitaan etenkin karsinnassa, kun kolme heittoa on vain käytettävissä, normi heitolla karsinta on kuitenkin helppo nakki.
Kaikki on Antillakin mahdollista, jos kasiseiskan taas heittää, niin mitali on melkeimpä varma, kasivitonenkin voi riittää yllättävän pitkälle.
Teemu Wirkkala (keihäs)Onko Teemu sitten Thorkildsenin ykkösvastustaja? Tällä kaudella Teemukin on elämänsä vireessä, oma ennätys tuli heitetyä heinäkuussa ja siitä asti on hyvässä iskussa ollut, Suomen mestaruuskin tuli juuri hienosti.
Kaiken järjen mukaan suomella pitäisi olla kaksi miestä kolmen joukossa, Thorkildsen taitaa valitettavasti voittaa, mutta onko Wirkkala sitten siellä kolmen joukossa?
Jarkko Kinnunen (50 km kävely)Kävelystä en kyllä oikeastaan yhtään mitään tiedä, mutta aina sieltä tuntuu hyviä sijoituksia suomalaisille tulevan, pisteille voi hyvinkin Jarkon tie viedä, valmistautuminen ainakin ilmeisen hyvin mennyt.