Kirjoittaja rulezman » 30.06.2024 18.53
Suomalaisten osalta siis Pariisin näytöt on yleisurheilun osalta nähty.
Rankingin kautta kisapaikkojaan melkolailla varmoina voivat pitää:
Lassi Etelätalo
Toni Keränen
Elmo Lakka
Urho Kujanpää
Eveliina Määttänen (800m)
Sara Lappalainen (800m ja 1500m)
(Nathalie Blomqvist 1500m)
(Camilla Richardsson 5000m)
Elina Lampela
Suvi Koskinen
Senni Salminen
Saga Vanninen
Oman hyvin epävirallisen pisteiden ynnäilyn perusteella Anni-Linnea Alanen, Ilona Mononen ja Lotta Kemppinen ovat rankingin sisällä ja myös menossa kisoihin.
Kristiina Halonen, Hilla Uusimäki ja Kristiina Mäkelä ovat ihan siinä kintaalla ja joutuvat jännittämään vielä muiden viime hetkien parannuksia sekä mahdollisia poisjääntejä.
Simo Lipsanen, Joonas Rinne, Topi Raitanen, Juho Alasaari, Aleksi Ojala, Heta Tuuri ja Emilia Kangas ovat vielä mahdollisuuksien rajoissa, mutta vaativat reilusti poisjääntejä.
Lisäksi naisten 4X400 metrin viestijoukkue on edelleen ensimmäisellä varasijalla ja ei sieltä näytä mikään maa ohi enää painavan. Jos nyt joku maa sieltä edeltä voisi jäädä pois, niin ehkäpä Saksa, jos siellä vähän tiukempaa valintaseulaa myös käytetään.
Tässä vaiheessa näyttäisi, että joukkueen koko olisi siis 24-27 urheilijaa, potentaalisesti vielä pari päälle.
When Rulezman does a pushup, he isn't lifting himself up, he's pushing the Earth down