Valvoja: Tuomaristo




RobinHood kirjoitti:Riitta-Liisa Roponen MM-kisojen vanhin mitalisti. Niko Anttola 19-vuotiaana MM-mitalistina, kuka on nuorin MM-kisojen mitalisti kautta aikain? Ainakin miesten sarjoissa.
WebSlave kirjoitti:RobinHood kirjoitti:Riitta-Liisa Roponen MM-kisojen vanhin mitalisti. Niko Anttola 19-vuotiaana MM-mitalistina, kuka on nuorin MM-kisojen mitalisti kautta aikain? Ainakin miesten sarjoissa.
Varmaankin maastohiihtoa tarkoitat. Nuorimmat mitalistit löytynee mäkihypystä.

Urheilunkuluttaja kirjoitti:Uwe Wunsch 19v 0kk
Uwe Bellman 19v 4kk
Leonid Karnijenka 19v 6kk
Volmari kirjoitti:Urheilunkuluttaja kirjoitti:Uwe Wunsch 19v 0kk
Uwe Bellman 19v 4kk
Leonid Karnijenka 19v 6kk
Jännä, että nuo kaikki ovat tavallaan tuurimitalisteja. Uwe Wünsch ja Uwe Bellmann saivat Oslossa 1982 DDR:n joukkueessa jaetun viestipronssin Suomen kanssa vasta kaksi päivää jälkikäteen, kun DDR oli tehnyt protestin virallisen maalikameran puuttumisesta. Leanid Karnijenka on puolestaan se täysin tuntematon valkovenäläinen kaveri, joka voitti Sapporon MM-kisoissa 2007 hopeaa pikamatkalla, kun alkupään lähtijänä pääsi hiihtämään selkeällä kelillä, kuuman ryhmän hiihtäessä sankassa lumipyryssä. Siinä kisassa oli samasta syystä muitakin yllättäjiä.
Paluu Planican MM-hiihdot 2023
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa