rulezman kirjoitti:Sotshin olympialaisissa hiihdettiin naisille varsin raskas parisprintti ja ketkäs siellä kärjessä keikkuivat? Björgen, Östberg, Saarinen ja Niskanen.
Nilssonit ja muut sprinttipainotteiset jäivät kuin tikku paskaan.
Kuten eilen kerroin (toisella kerralla meni oikein) naisten parisprintistä tulee ennennäkemättömän pitkäkestoinen kisa. Rataprofiilikin puoltaa Niskasen ja Pärmiksen valintaa. Hyvin hiihdettävää nousua ja helpohkoa laskua.
Parisprintissä todentotta mitataan sitä, että kuka kestää sitä laktaattia parhaiten. Kaksikolla Niskanen & Pärmäkoski nopeuskestävyys riittää takuuvarmasti mitalista taistelemiseen.
Alkukisat toki myös vahvistavat sitä olettamusta, vaikka M1999 kuinka yrittäisi kiistää, että Suomi, Venäjä ja USA ovat lähtökohtaisesti varsin tasavahvoja. Jenkit hiihtivät tosiaan sprintissä molemmat finaaliin ja tänäänkin olivat kymppisijan molemmin puolin. Nepryaeva saanee kaveriksi tänään seitsemänneksi hiihtäneen Stupakin.
Saksaa en edelleenkään laskisi pois pelistä, varsinkin kun siellä huolto vaikuttas löytäneen aikamoisen viisasten kiven.
On kyllä hämmentävää miten edelleen koitat saada Suomea vedettyä alaspäin parisprinttiin. Oletko seurannut kisoja ollenkaan.
Ihmeen pessimististä ajattelutapaa! Tuollainen aliarvioiminen ei kyllä ole enää edes järkevää
Voisit nyt ainakin jo sen Saksan heittää romukoppaan. Hennig ja kuka vittu tahansa - ei mitään saumoja Suomea vastaan. Eikö Kerttu ja Krista ole kaiken muun lisäksi saaneet kovempia tuloksia pertsan sprinteistä kuin Hennig? Itselle tämä oli selvää jo ennen kisoja
Onneksi et sentään Norjaa enää nosta kuvioihin. Itselle tämä oli selvää jo ennen kisoja. Wengikään ei olisi auttanut
Ja tuo USA fiksaatio on myös hämmentävä. Yhteensä olivat tänään n.1,5-2min Suomen kaksikkoa jäljessä ja Diggins varsinkaan ei ole perinteisen sprintillä pärjännyt erikoisen hyvin.
Ruotsi ei tule jaksamaan, kun eivät saa Karlssonia mukaan. Perinteinen tyyli vielä heikentää heidän saumoja
Eli kuten normiviestissäkin Venäjä ainoa uhka ja Suomi on tässä(kin) lievä suosikki
Suomi on kovin kultasuosikki nyt M15km, N viesti ja N parisprintti. Vähintään 2 kultaa ja 1 hopea. Tästä heikommat suoritukset ovat epäonnistumisia. Vai kelpaako sulle se 1-2 hikistä pronssia. Kun on kultamahdollisuudet NE TÄYTYY KÄYTTÄÄ.