Ihan toimivahan tuo systeemi on. Pistemuodostuksen luonteen (yli vuoden vanhat pisteet poistetaan) takia rankingia ei ole tarkoitettu viikoittain vertailtavaksi, vaan se antaa paremman kuvan tasoeroista vasta pidemmällä ajanjaksolla.
Alkaakohan Jaken kunto jo löytyä? Nimittäin Gicquel kaatui vaivattomasti kahdessa erässä, toisella kierroksella tulee vastaan Ferrero, tiukka matsi tulossa.
When Rulezman does a pushup, he isn't lifting himself up, he's pushing the Earth down
Avausviestiin päivitetty Rooman ja Hampurin Masters-turnaukset. Hampurissahan Jarkko pääsi pitkästä aikaa voittojen makuun Rainer Schüttlerin kustannuksella, mutta toisella kierroksella Roger Federer oli liian kova pala.
Jarkon ensimmäinen vastustaja Ranskan avoimissa on selvinnyt ja hän on saksalainen Nicolas Kiefer. Miehet ovat kohdanneet aiemmin vain kerran ja sekin tapahtui tänä vuonna Miamin Masters -turnauksessa. Tuon ottelun Kiefer voitti helposti 2-0.
Niemiseltä kuitenkin aivan kelpo suoritus muutenkin täysin ylivoimaista Nadalia vastaan. Ei voinut Jakke juurikaan mitään, mutta eipä ole voinut juuri kukaan muukaan Nadalille. Kyllä on jännittävät välierät luvassa perjantaina, kun Federer kohtaa yllättäjä Monfilsin ja Nadal Djokovicin. Federer saattaa olla yllättävän tiukilla, mutta hoitanee lopulta voiton kotiin. Nadal saattaa olla selkeämpi voittaja.
Jaken seikkailut Roland Garrosissa lisätty avausviestiin. Tuloksena siis jälleen kelpo suoritus Grand Slam -turnauksessa, mutta jälleen kerran kaavio heitti vastaan Rafael Nadalin, joka etenkin massalla on täysin pysäyttämätön.
Luovutuksella Jakke selvisi eteenpäin, olisi kyllä muutenkin taitanut voittaa... Seuraavaksi vastaan tulee sitten ATP-listalla sijalla 55 oleva Marin Cilic
When Rulezman does a pushup, he isn't lifting himself up, he's pushing the Earth down
Tänään Jakke saa siis vastaansa Kroatialaisen Marin Cilicin, joka on maailmanlistalla sijalla 55. Ei aiempia kohtaamisia. Tiuka peli varmasti tulossa, ettei vaan Jakke joutuisi laulukuoroon?
When Rulezman does a pushup, he isn't lifting himself up, he's pushing the Earth down