Purjehdus

Vuoden 2016 kesäolympialaiset käytiin Brasilian Rio de Janeirossa 5.8. - 21.8.

Valvoja: Tuomaristo

Purjehdus

ViestiKirjoittaja rulezman » 27.07.2016 08.03

Kuva

Purjehdus
8.-18. elokuuta, Marina da Gloria

Rion paskavesistä on ollut paljon puhetta, toivottavasti kukaan purjehtijoista ei ainakaan pahasti sairastu paskaa hörppiessään.
Menestyneimmät maat olympiahistoriassa ovat Yhdystallat ja Iso-Britannia. Suomi on kerännyt historian aikana yhdeksän mitalia.

Lajimuotoja on yhteensä kymmenen, viisi miehillä, neljä naisille ja yksi sekakisa. Muutoksia on paljon tehty Lontoon kisoista. Niin miesten kuin naistenkin Elliot 6m luokista on luovuttu. Ensimmäinen sekakisa myös nähdään Riossa, Nacra 17 luokassa. Naisilla uutena lajimuotona 49erFX.

Suomelta Rioon lähtee kahdeksan-henkinen joukkue. Noora Ruskola ja Camilla Cedercreutz kisaavat 49erFX-luokassa, Joona ja Niklas Lindgren 470-luokassa, Tapio Nirko Finjollassa, Lontoon hopeamitalisti hakee taas menestystä RS:X-sarjassa, Kaarlo Tapper kisaa Laser Standardissa ja Tuula Tenkanen Laser Radialissa.

En itse ymmärrä purjehduksesta juurikaan mittään, enhän sentään ole mikään rantaruottalainen.
When Rulezman does a pushup, he isn't lifting himself up, he's pushing the Earth down
Avatar
rulezman
Oliver Kahn
 
Viestit: 17416
Liittynyt: 02.07.2007 13.10
Paikkakunta: Kouvostoliitto

Re: Purjehdus

ViestiKirjoittaja 99v » 27.07.2016 12.28

Jokainen purjehtija tulee sairastumaan vatsatautiin. Kyse on vain miten siitä selviää. Purjehdus on ollut suomalaisten mitalilajeja 2000-luvulla. Nytkin suomalaismitaliin on hyvät mahdollisuudet. Tuula Tenkasella on viime vuosilta useampia arvokisamitaleja. Myös ainakin Lindgrenin veljekset, Tapio Nirkko ja Tuuli Petäjä-Sirén voivat nappionnistumisella yltää mitaliin.
99v
Mr Urheilu
 
Viestit: 467
Liittynyt: 11.08.2015 21.14


Paluu Rio 2016

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa