Suomen yliarvostetuin urheilija

Useampia lajeja tai kenties koko urheilevaa maailmaa koskevat aiheet.

Valvoja: Tuomaristo

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Verbal » 17.02.2009 22.22

Pitää olla myös realisti ja ymmärtää että keskivertoturnauksessa sillä kolmannella kierroksella on enää kahdeksan tennispelaajaa, ja lähes jokaisessa turnauksessa kahdeksan parhaiten sijoitettua urheilijaa ovat keskimäärin ATP-listan viidenkymmenen parhaan joukossa. Siihen ei joukkoon ei noin vain kävellä edes joka toisessa turnauksessa, etenkin kun tenniksessä "yllätykset", eli huonommin sijoitettujen pelaajien voitot ovat arkipäivää. Muillakin kuin Niemisellä siis.
Verbal
Tuomari
 
Viestit: 2719
Liittynyt: 20.08.2007 20.03

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Crick » 17.02.2009 22.26

Ei se tosiasia, että minä pidän tenniksestä, vaikuta mielipiteeseeni Jarkko Niemisestä. Kuten jo aiemmin tässä ketjussa kirjoitin, niin olen kaveriin aina suhtautunut hieman huumorilla, mutta jos pysähtyy ajattelemaan tarkemmin asiaa, niin kyllähän miehen tasoa täytyy arvostaa. Samanlaista tennispelaajaa ei ole Suomessa ennen nähty, enkä ole varma, että tullaanko näkemään jatkossakaan.

Voin ottaa esimerkiksi tähän hyvin vaikka Jari Litmasen, joka siis pelaa jalkapalloa, eli siis lajia, joka ei kuulu minun suurimpiin suosikkeihin. Tottakai jalkapalloa seuraan, mutta tällä foorumilla varmasti yli puolet tietävät siitä enemmän kuin minä. Jos lähtisin vertaamaan ilman suomalaisia värilaseja (=lajien välistä suosiota) Jari Litmasta vaikkapa Jari Kurriin tai Teemu Selänteeseen, niin ottaen huomioon lajien harrastajamäärät maailmalla, vaaka saattaisi hyvinkin saavutusten puolesta kääntyä Jari Litmasen puolelle. Tämä on vain karu tosiasia, jota en itsekään jääkiekkoihmisenä haluaisi myöntää.

Todella hyvä asia, että saadaan täällä kunnollista keskustelua aikaiseksi kerrankin, kiitos tästä Jokkerille sekä Verbalille. Jokaisella on omat mielipiteensä ja suosikkilajinsa, mutta harrastajamäärät maailmalla kyllä puhuvat omaa faktaansa.
Kiitos, Jymy! Suomen mestarit 2009!
Avatar
Crick
Elävä legenda
 
Viestit: 1358
Liittynyt: 30.08.2007 23.42
Paikkakunta: Kerava

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Crick » 17.02.2009 22.33

Jokkeri kirjoitti:Mulle riittää kun se Nieminen pääsis edes toiselle tai kolmannelle kiekalle edes joka toisessa turnauksessa. Pitää olla realisti, ettei maailman kympin joukkoon ole asiaa. Mutta edes kohtuullista pelaamista voisi odottaa..

Välillä Niemisen suoritukset ovat heikkoja, sen myönnän minäkin. Pitää kuitenkin ajatella, että kuinka paljon realistisesti voi kaverilta vaatia suuressa tennisyhteisössä? 13. sija (Niemisen paras) rankingissa on minusta todella, todella kova juttu suomalaisittain. Olisiko Suomen jääkiekkoilijat maailman terävintä kärkeä, jos lajia harrastettaisiin yhtä laajalti kuten vaikkapa tennistä ja kilpailu olisi kovempaa? Nytkin jo nykyisellä tilanteella ollaan pudottu hieman terävimmästä kärjestä.
Kiitos, Jymy! Suomen mestarit 2009!
Avatar
Crick
Elävä legenda
 
Viestit: 1358
Liittynyt: 30.08.2007 23.42
Paikkakunta: Kerava

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Anzta » 18.02.2009 13.45

Koko väittelyn luettuani samoisin, että itse olen hieman Jokkerin puolella, sillä Verbal ei selekästi kykene väittelemään aihhesta ilman tunnontuskia.

Matti Hautamäen yliarvostukseen on helppo yhtyä. Missä on näytöt lähivuosilta. Toki mäkihyppyä seuranneena tiedän, että Masa on saanut paljon mitaleita arvokisoista ja jakaahan mies voittoennätystä yhdessä Ahosen ja Schlierenzauerin kanssa, siis peräkkäisten voittojen ennätystä.
Jokerit&Hanlonin taitokiekko
Avatar
Anzta
Maailmanmestari
 
Viestit: 203
Liittynyt: 07.07.2008 14.42

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Verbal » 18.02.2009 17.04

Tiedätkö edes mitä tunnontuska tarkoittaa? Haluaisin tietää millaista syyllisyyttä koen Jarkko Niemisen taidoista, sillä en ole häntä esimerksiksi koskaan valmentanut.
Verbal
Tuomari
 
Viestit: 2719
Liittynyt: 20.08.2007 20.03

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Anzta » 18.02.2009 17.50

Verbal kirjoitti:Tiedätkö edes mitä tunnontuska tarkoittaa? Haluaisin tietää millaista syyllisyyttä koen Jarkko Niemisen taidoista, sillä en ole häntä esimerksiksi koskaan valmentanut.



No joo liiottelin aika railakkaasti.
Jokerit&Hanlonin taitokiekko
Avatar
Anzta
Maailmanmestari
 
Viestit: 203
Liittynyt: 07.07.2008 14.42

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Jokkeri » 18.02.2009 20.08

Ei kannata Anzta Verbalille laittaa mitään missä olet eri mieltä jostain. Jänkkä mikä jänkkä.
Kaikki Jäähalleille! Teksti-tv keskustelupalstojen raamattu.
Avatar
Jokkeri
Päävalmentaja
 
Viestit: 128
Liittynyt: 02.01.2009 21.44
Paikkakunta: Hellsinki

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Nasty » 06.03.2009 20.05

Hieman aiheen vierestä, mutta viime viikon Urheilulehdessä oli listattu yliarvostetuimmat voitot Suomen urheiluhistoriassa. Tässä listassa kyllä mielestäni ollaan osuttu naulan kantaan.


1. Jääkiekon MM-kulta '95

2. Päivi Alafrantin Keihään EM-kulta '90
3. Tuuli Matinsalon aerobicin MM-kulta '96
4. Ville Ritolan sopuvoitti 1924 Pariisin olympialaisissa
5. Salibandyn MM-kulta '08
6. Jääpallon MM-kulta '04
7. Ville Niemisen Stanley Cup '01
8. Juha Tiaisen Moukarin Olympiakulta '84
9. Pekka Niemen Hiihdon 50km:n MM-kulta '37
10. Tony Halmeen Melkein NBA-mestaruus (Oli siis toinen, eikä edes voittanut mitään)
"As long as I breathe, I attack." - Bernard Hinault

"In the beginning of the year, I choose a few races that I want to win. Other than those races, I'm willing to work for others." - Bernard Hinault
Avatar
Nasty
le Patron
 
Viestit: 1632
Liittynyt: 08.02.2008 15.22

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Verbal » 06.03.2009 20.19

Hyvä listaus tosiaan. Ainahan näitä top-listoja on hankala kasata, mutta tässä on tosiaan osuttu kymmenen kertaa oikeaan.
Verbal
Tuomari
 
Viestit: 2719
Liittynyt: 20.08.2007 20.03

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja AH-fani » 13.03.2009 06.37

Kyllähän menestyneet urheilijat ovat kaikki maineensa ansainneet. Tietysti jos jotakin aletaan jostain typerästä tai lähes rikollisesta syystä (kaupalliset intressit) syrjimään mediassa, niin sitten voidaan alkaa vetämään jo keskusteluun tätä ja vertaamaan yliarvostukseen ym.

Joskus täytyy todella hävetä, kuten esim. todellakin jääkiekon -95 kultamitalin ilman ammattilaisia aikaansaamaa hysteriaa.Juhlinta oli ok, mutta lopulta media puhui kaikkien aikojen parhaasta jääkiekkojoukkueesta. Tämä taisi olla tosin vitsi, sillä näin mainittiin ennen seuraavia mm-kisoja.

Tarja Halosen poliitikon uraa luulisi arvostavat vain stalinistikommunistien. Nainenhan oli DDR:n tunnustamiskomiteassa, joka vaati, että Suomi tunnustaisi vain DDR:n. Kekkosen roisto tunnusti sentään molemmat Saksat, kenties siksi, että pääsi ilman vaaleja uudelleen pressaksi. 1970-luvulla Suomi eli synkimpiä aikojaan eikä ole niistä ajoista juuri toipunut. Syykin on selvä:poliitikot ovat olleet noista ajoista lähtien kgb:n taskussa. Tarja Halonen oli ilmeisesti niin matalaa tasoa, että hänet sivuutettiin noissakin ympyröissä. Mielipiteet eivät juuri ole muuttuneet, kuten olemme saaneet kuulla hänen spontaaneista lausunnoistaan esim. Baltian maista. SDP:n herrahissin tuote 70-luvun alusta lähtien punaisine visioineen ja naiseudell presidentiksi asti puolueen neuvostosiiven juonittelun perusteella on kyllä perin huono arvostuksen kohde. Mutta arvostettiinhan ja arvostetaanhan maassamme edelleen diktaattori ja maanpetturi Kekkosta, joka maan tähän alennustilaan saattoi.
Avatar
AH-fani
Elävä legenda
 
Viestit: 1790
Liittynyt: 11.03.2009 15.04

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Verbal » 14.03.2009 15.37

Verbal kirjoitti:"Mustiin" pätee sama kuin Palanderiin. Suomalaisilla on vaikea sulattaa lupsakkaa lappilaista, joka on alusta asti nöyristelemättä ilmoittanut että tavoitteet ovat juuri niin korkealla kuin ne pystyy asettamaan. Ilmeisesti suomalaisille kelpaa vain se tyypillinen "mennään tekemään mitä osataan, ja katsotaan mihin se riittää" -asenne. Vaikeaa on voittaa, kun jo äidinmaidossa on tullut luontaista omien taitojen ja mahdollisuuksien vähättelyä.

Tämä viesti piti kaivaa arkistojen uumenista esiin. Sami näytti tänään että kovalla työnteolla ja lujalla itseluottamuksella ei voi olla yltämättä maailman huipulle. Loistohiihto Samilta!
Verbal
Tuomari
 
Viestit: 2719
Liittynyt: 20.08.2007 20.03

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja luuseri » 08.04.2009 09.16

Helppo kysymys. Kimi "Räkä" Räikkönen ilmanmuuta.
Vaikka vormula ei urheiluu edes ole
Natalie Darwitz 4ever
Avatar
luuseri
Penkinlämmittäjä
 
Viestit: 9
Liittynyt: 09.03.2009 11.22
Paikkakunta: Hamina

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Crick » 08.04.2009 13.40

luuseri kirjoitti:Helppo kysymys. Kimi "Räkä" Räikkönen ilmanmuuta.
Vaikka vormula ei urheiluu edes ole

Heh, taas näitä. Mitäköhän tuohon nyt sanoisi? Räikkönen on formulasarjan TOP3-kuski, jolla ei millään yleensä tunnu kaikki osuvan kohdilleen. Formuloiden urheilullisuudesta on jauhettu jo varmasti aivan tarpeeksi, tämän ketjun alkupuolelta siitä löytää juttua.
Kiitos, Jymy! Suomen mestarit 2009!
Avatar
Crick
Elävä legenda
 
Viestit: 1358
Liittynyt: 30.08.2007 23.42
Paikkakunta: Kerava

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Jonzku92 » 08.04.2009 14.00

luuseri kirjoitti:Vaikka vormula ei urheiluu edes ole

[smilie=hesse_crazy.gif] :laugh:

Perusteluita?
"No niin, nyt meiltä meni kuva, toivottavasti kohta menee äänikin."
-Voitto Liukkonen, Jalkapallon MM-kisoissa 1978
Jonzku92
Mr. Urheilu
 
Viestit: 1464
Liittynyt: 05.08.2008 23.19
Paikkakunta: Kotka

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Nasty » 08.04.2009 14.41

http://sports.espn.go.com/espn/page2/sportSkills ESPN:n tekemä lista urheilulajeista, jossa formulat (Auto racing) on esim. uinnin yläpuolella.
Viimeksi muokannut Crick päivämäärä 08.04.2009 15.05, muokattu yhteensä 1 kerran
Syy: Linkki korjattu.
"As long as I breathe, I attack." - Bernard Hinault

"In the beginning of the year, I choose a few races that I want to win. Other than those races, I'm willing to work for others." - Bernard Hinault
Avatar
Nasty
le Patron
 
Viestit: 1632
Liittynyt: 08.02.2008 15.22

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja James » 16.04.2009 21.03

Kalle Palander. Puheet on aina kovat, mutta menestystä ei paljon tule. Mediakin nostaa hänet esiin vaikka uhoamiset jää vain puheiksi.

Heikki Kovalainen. Suomalainen F1-kuski ja tietenkin kaikkien mielestä seuraava suomalaistähti siellä. Mutta totuus on se, että Heikki ei ole sarjan nopeimpia kuskeja. Viime kausi kertoi kaiken, samanlainen auto kuin maailmanmestarilla mutta tulosta ei tullut. Vaikkakin oli epäonneakin niin silti. Tämä kausi kertoo karua kieltä, 2 kisaa ja 6 mutkaa ajettuna.
"Ja jos jokin asia on varma, se on aivan varma."
Avatar
James
Olympiavoittaja
 
Viestit: 220
Liittynyt: 16.03.2009 23.32
Paikkakunta: Hellsinki

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja yGo » 20.07.2009 14.53

Kimi räikkönen, ja mutu formulakuskit, talli ne voitot yleensä ratkaisee, ja ei moottoriurheilu oo urheilua..
Forza AC Milan!
Avatar
yGo
Andrea Pirlo
 
Viestit: 1032
Liittynyt: 19.07.2009 21.15

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja SCHUMI » 20.07.2009 15.49

yGo kirjoitti:ja ei moottoriurheilu oo urheilua..


xD Paivän naurut :lol: :lol: Miten niin? :D
''Luulin, että hän tulisi pyytämään minulta anteeksi, mutta sen sijaan hän käski minua painumaan helvettiin.'' Marco Melandri kolaristaan Mika Kallion kanssa 16.8.2009 :mrgreen:
Avatar
SCHUMI
Michael Schumacher
 
Viestit: 650
Liittynyt: 19.04.2009 20.49

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja Crick » 20.07.2009 17.07

SCHUMI kirjoitti:
yGo kirjoitti:ja ei moottoriurheilu oo urheilua..


xD Paivän naurut :lol: :lol: Miten niin? :D

Tässä ketjussa on jo aiemmin käyty asiasta samaa keskustelua ja todettu moottoriurheilun olevan urheilua siinä missä muutkin lajit. Mielipiteitä saa ja pitääkin olla, mutta järjettömissä heitoissa olisi aina mukava lukea jotain järkeviä perusteluja.
Kiitos, Jymy! Suomen mestarit 2009!
Avatar
Crick
Elävä legenda
 
Viestit: 1358
Liittynyt: 30.08.2007 23.42
Paikkakunta: Kerava

Re: Suomen yliarvostetuin urheilija

ViestiKirjoittaja yGo » 20.07.2009 19.41

SCHUMI kirjoitti:
yGo kirjoitti:ja ei moottoriurheilu oo urheilua..


xD Paivän naurut :lol: :lol: Miten niin? :D



No ei kunnon urheilua, nouseeko kunto siinä niin saatanasti kun ratissa istut :tst:. Sehä o sama melkee ku ajaisit autoa moottoritiellä..
Forza AC Milan!
Avatar
yGo
Andrea Pirlo
 
Viestit: 1032
Liittynyt: 19.07.2009 21.15

EdellinenSeuraava

Paluu Urheilu yleensä

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa

cron