Sivu 1/30
Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
30.09.2007 13.25
Kirjoittaja kirja
Tänne siis ajankohtaista keskustelua kaikista kilpailuista, mutta ei suurista. (oma topic)
Powell kai käsittääkseni loukkaantui kauden päätöskilpailussansa! Gerbselassie (miten kirjoitetaankaan) teki maratonin ME:n!
~kirja

Lähetetty:
30.09.2007 18.52
Kirjoittaja Xan
Mikä oli gerbselassien aika?

Lähetetty:
30.09.2007 20.01
Kirjoittaja Ihmine
Xan kirjoitti:Mikä oli gerbselassien aika?
Tälläset vois kyllä ite ettiä, mut laitetaan ny: 2.04.26.

Lähetetty:
04.10.2007 17.21
Kirjoittaja rulezman
Kausi taitaakin olla nyt sitten jo paketissa.
Toivottavasti hallikisoja näytetään taas Urheilukanavalta talvella/keväällä.
Ja onkos tänä vuonna hallimaailmanmestaruuskisoja? (Tai oikeastaan ensi vuonna)

Lähetetty:
06.10.2007 12.27
Kirjoittaja rulezman
Tunnusti sitten Marion Jones viimeinkin dopingin käyttönsä.
Ja hän saattaa jopa menettää kaikki Sydneyn olympialaisten mitalinsa.

Lähetetty:
06.10.2007 15.15
Kirjoittaja kirja
rulezman kirjoitti:Ja hän saattaa jopa menettää kaikki Sydneyn olympialaisten mitalinsa.
Nyt se on lähes varmaa!

Minä en sitä toivoisi, koska hän on kuitenkin voittanut ne (laittomasti, mutta sitä ei silloin huomattu) ja siitä on jo aikaa.
~kirja

Lähetetty:
27.11.2007 17.19
Kirjoittaja rulezman
Ja kerrotaampas vähän ajankohtaisia uutisia.
Iso-Britannian 400 metrin maailmanmestari Christine Ohoruogu saa edustaa maataan Pekingin Olympialaisissa.
Ja vuoden yleisurheilijoiksi valittiin Tyson Gay ja Meseret Defar.

Lähetetty:
30.01.2008 18.26
Kirjoittaja shalalaa
Kyllä oli eilen näyttäviä hyppyjä Stefan holmilta 235 korkeudesta.Veikkaan et kesällä menee 240 yli nii paljo oli väliä noissa 235 yrityksissä.Pieni virhe kondikseen ni tulee kova tulos.Sotomayerin me tais olla 244 tai 245 ellen väärin muista.

Lähetetty:
30.01.2008 18.29
Kirjoittaja rulezman
245 on maailmanennätys, mutta sinne ei kyllä Holm, eikä kukaan muukaan yllä tällä kaudella.
Mutta oli kyllä kieltämättä hyviä hyppyjä Göteborgissa, varmasti menee ainakin lähelle 240:ntä-
Ja josko Vlasic tällä kaudella tekisi sen maailmanennätyksen?
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
19.03.2008 10.26
Kirjoittaja Nasty
Ja Kluft ilmoitti lopettavansa seitsenottelun ja keskittyvänsä vain kolmiloikkaan ja pituushyppyyn.
Iltasanomat kirjoitti:Ruotsalainen yleisurheilutähti Carolina Klüft on tehnyt tiukan päätöksen. Hän ei enää kilpaile moniotteluissa, vaan keskittyy vastedes pituushyppyyn ja kolmiloikkaan.
- Olen kilpaillut seitsenottelussa monta vuotta. Haluan kokeilla jotain uutta, Klüft perustelee.
Klüftin päätös merkitsee sitä, että hän ei puolusta Ateenan olympiavoittoaan Pekingin kisojen seitsenottelussa. Päätöksen taustalla on aistittavissa se, että Klüftin intohimo ja ilo urheiluun on hiipunut.
- Rakastan moniottelua. Se on uskomattomaton mukavaa. Ehkä pystyn palaamaan lajiin muutaman vuoden kuluttua, mutta juuri nyt motivaationi ei riitä sille tasolle, joka vaaditaan, jos haluaa olla huipulla, Klüft kertoo.
Klüft haluaisi tuntea olonsa tuoreeksi ja kehonsa vahvaksi.
- En halua olla joka viikon lopussa uupunut. Lisäksi on mukavaa, että median paine vähenee, Klüft pohtii päätöksen seurauksia.
Klüft oli yksi Ruotsin vankimmista kultamitalitoivoista Pekingin olympialaisissa. Hän on viime vuosina ollut voittamaton arvokisojen seitsenotteluissa. Nyt tilanne muuttui, ja jotkut pettyvät Klüftin päätöksestä.
- Mielipiteet jakaantuvat, mutta en minä oikeasti voi välittää muiden mielipiteistä. Minun on päätettävä asioista itse. On tehtävä päätös sydämellä, ja sen jälkeen osattava elää päätöksen kanssa.
Klüft jätti MM-hallikisat väliin reisivamman takia. Hänen ennätyksensä pituushypyssä on 697. Tavoite on seitsemässä metrissä.
Iltasanomat
Yksi lähes varma mitali pois Ruotsilta, vaikka onhan Kluftilla hyvät mahdollisuudet pituudessakin mitaleille, mutta ei kyllä kultaa ota.
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
19.03.2008 16.49
Kirjoittaja rulezman
Ei Klüft kyllä nykykunnossaan pituudessa edes mitaleille yllä, mutta Pekingiin on toki pitkä matka vielä.
Elikkäs Ruotsi saa maksimissaan vain neljä mitalia (Kallur, Holm, Olsson ja Wissman) enemmän saattaa ehkä tulla...
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
24.03.2008 09.59
Kirjoittaja rulezman
Tulevana viikonloppuna tulee sitten maastajuoksun MM-kisat, Urheilukanava näyttää kisat suorana.
Jos nyt Kenenisa Bekele nousisi viime vuoden pettymyksen jälkeen taas kulkantaan kiinni, ellen väärin muista, hän keskeytti viime vuonna.
Kyllä Bekele on ainoa voittajasuosikki.
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
30.03.2008 16.24
Kirjoittaja rulezman
On se Bekele kyllä äijä, kuudes mestaruus pitkällä matkalla, ja kaiken kaikkiaan 26 mitali. Ja voitti vielä ylivoimaisesti. Ja kaiken lisäksi vielä piikkari irtosi kisan aikana, ja joutui siinä laittamaan sen takaisin jalkaa ja tippui todella kauas. Aivan upea juoksu!
Naisten puolella Dibaba voitti...
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
30.03.2008 18.41
Kirjoittaja Nasty
Ei se kyllä kauhean kauaksi mielestäni pudonnut, mutta kuitenki hieno suoritus. Kenia taas joukkuekilpailussa ylivoimainen. Pistänyt silmään että Kenialla juoksiat vaihtuvat vuodesta toiseen kun taas Etiopialla on samat huipulla kauan. Tällä hetkellä Etiopia aika paljon Bekelejen varassa. Ei taida Gebremariamista ja Sihinestä olla enää mitaleille Pekingissä.
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
30.03.2008 19.01
Kirjoittaja rulezman
Onneksi on toinenkin Bekele

Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
02.04.2008 18.23
Kirjoittaja rulezman
Etiopian maajoukkueen päävalmentajakin myöntää, että Haile ei vältämättä pääse kisoihin, Etiopiasta kun löytyy paljon parempiakin 10 000 juoksijoita. Itse kyllä haluaisin nähdä vielä Hailen kisoissa...
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
13.04.2008 15.22
Kirjoittaja rulezman
Ja Janne Holmen juoksi uuden Suomen Ennätyksen Rotterdamin maratoonilla, uusi SE on nyt 2.10.45
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
20.04.2008 17.37
Kirjoittaja rulezman
Wariner alkaa taas lähestyä sitä huippukuntoa, Amerikassa ratakierros aikaan 44,56. Eiköhän Michael Johnsonin maailmanennätys tällä kaudella mene rikki.
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
26.04.2008 20.01
Kirjoittaja rulezman
Milloinkas tulisi taas yleisurheilua telkkarista, ei ole pitkään aikaan tullut?
Re: Ajankohtaista keskustelua

Lähetetty:
26.04.2008 20.43
Kirjoittaja Nasty
rulezman kirjoitti:Milloinkas tulisi taas yleisurheilua telkkarista, ei ole pitkään aikaan tullut?
Nyt sieltä tulee Bostonin maratonin loppuhetkiä Urheilukanavalta.
Mutta varsinainen yleisurheilu kausihan on vasta alkamassa ja toukokuun loppupuolella alkaa kunnolla tulemaan yleisurheilua telkkarista.