Kirjoittaja Verbal » 28.08.2008 07.02
Kolmas karsintakierros
Anorthosis Famagusta (Kypros) - Olympiakos (Kreikka) 3-0 / 0-1
=> Anorthosis Famagusta jatkoon yhteismaalein 3-1.
Vitória Guimarães (Portugali) - Basel (Sveitsi) 0-0 / 1-2
=> Basel jatkoon yhteismaalein 2-1.
ahtar Donetsk (Ukraina) - Dinamo Zagreb (Kroatia) 2-0 / 3-1
=> ahtar Donetsk jatkoon yhteismaalein 5-1.
Schalke (Saksa) - Atlético Madrid (Espanja) 1-0 / 0-4
=> Atlético Madrid jatkoon yhteismaalein 4-1.
Aalborg BK (Tanska) - Kaunas (Liettua) 2-0 / 2-0
=> Aalborg BK jatkoon yhteismaalein 4-0.
Barcelona (Espanja) - Wisa Krakova (Puola) 4-0 / 0-1
=> Barcelona jatkoon yhteismaalein 4-1.
Levski Sofia (Bulgaria) - BATE (Valko-Venäjä) 0-1 / 1-1
=> BATE jatkoon yhteismaalein 2-1.
Standard Liège (Belgia) - Liverpool (Englanti) 0-0 / 0-0 (0-1 ja.)
=> Liverpool jatkoon jatkoajan jälkeen yhteismaalein 1-0.
Partizan (Serbia) - Fenerbahçe (Turkki) 2-2 / 1-2
=> Fenerbahçe jatkoon yhteismaalein 4-3.
Twente (Hollanti) - Arsenal (Englanti) 0-2 / 0-4
=> Arsenal jatkoon yhteismaalein 6-0.
Spartak Moskova (Venäjä) - Dynamo Kiova (Ukraina) 1-4 / 1-4
=> Dynamo Kiova jatkoon yhteismaalein 8-2.
Juventus (Italia) - Artmedia Petralka (Slovakia) 4-0 / 1-1
=> Juventus jatkoon yhteismaalein 5-1.
Brann (Norja) - Marseille (Ranska) 0-1 / 1-2
=> Marseille jatkoon yhteismaalein 3-1.
Fiorentina (Italia) - Slavia Praha (Tekki) 2-0 / 0-0
=> Fiorentina jatkoon yhteismaalein 2-0.
Galatasaray (Turkki) - Steaua Bukarest (Romania) 2-2 / 0-1
=> Steaua Bukarest jatkoon yhteismaalein 3-2.
Sparta Praha (Tekki) - Panathinaikos (Kreikka) 1-2 / 0-1
=> Panathinaikos jatkoon yhteismaalein 3-1.
Lohkovaihe
Lohkovaiheeseen edenneet 32 joukkuetta on jaettu neljään arvontakoriin UEFAn pistemuuttujien mukaan seuraavasti:
Kori 1:
Manchester United, Chelsea, Liverpool, Barcelona, Arsenal, Lyon, Internazionale, Real Madrid
Kori 2:
Bayern München, PSV Eindhoven, Villarreal, Roma, Porto, Werder Bremen, Sporting, Juventus
Kori 3:
Marseille, Zenit Pietari, Steaua Bukarest, Panathinaikos, Bordeaux, Celtic, Basel, Fenerbahçe
Kori 4:
ahtar Donetsk, Fiorentina, Atlético Madrid, Dynamo Kiova, CFR Cluj, Aalborg BK, Anorthosis Famagusta, BATE