Kirjoittaja varis » 03.10.2018 15.49
Kesäkisat
2010 Singapore
2014 Nanjing
2018 Buenos Aires
Talvikisat
2012 Innsbruck
2016 Lillehammer
2020 Lausanne
Suomi nuorten olympialaisissa
1 Niki Lehikoinen, skikrossi -12
1 Poikien jääkiekkojoukkue -12
2 Ilkka Herola, yhdistetty -12
2 Lauri Kivari, freestylehiihdon halfpipe -12
2 Elli Pikkujämsä, lumilautailun slopestyle -16
3 Petra Olli, vapaapaini 46kg -10
3 Jussi Kanervo, 110m aitajuoksu -10
3 Lauri Mannila, hiihtokrossi -16
3 Rebecca Immonen, 5km hiihto (v) -16
3 Rene Rinnekangas, lumilautailun slopestyle -16
3 Henna Ikola, lumilautailun slopestyle -16
3 Riikka Honkanen/Sampo Kankkunen, paripujottelun joukkuekilpailu -16
4 Kaarle Tapper, purjehdus Byte CII -10
4 Yhdistetyn sekajoukkue (Jenny Rautionaho, Ilkka Herola, Miika Ylipulli) -12
4 Miro Määttänen/Santeri Sirén, rantalentopallo -14
4 Sampo Kankkunen, supersuurpujottelu -16
4 Samuli Suomalainen, 500m pikaluistelu -16
4 Poikien jääkiekkojoukkue -16
5 Arttu Kangas, kuulantyöntö -10
5 Junia Koivu, moukarinheitto -10
5 Joonas Sarkkinen, 10km hiihto (p) -12
5 Katri Lylynperä, sprinttihiihto -12
5 Miika Ylipulli, mäkihyppy -12
5 Oliver Lindell, golf -14
5 Silja Kansakoski, 100m rintauinti -14
5 Lauri Mannila, sprinttihiihto -16
5 Sampo Kankkunen, alppiyhdistetty -16
5 Anni Karava, freestylehiihdon slopestyle -16
5 Aleks Haatanen, jääkiekiekon taitokilpailu -16
6 Kalle Kallioinen, nyrkkeily 75kg -14
6 Sampo Kankkunen, suurpujottelu -16
6 Andreas Alamommo, mäkihyppy -16
7 Mikko Torronen, kiekonheitto -10
7 Noora Laukkanen, 100m rintauinti -10
7 Jenny Rautionaho, mäkihyppy -12
7 Tuomas Pohjonen, lumilautailun slopestyle -12
7 Remi Lindholm, 10km hiihto (v) -16
7 Remi Lindholm, hiihtokrossi -16
7 Rebecca Immonen, hiihtokrossi -16
7 Tuomas Harjula, ampumahiihdon takaa-ajo -16
7 Riikka Honkanen, pujottelu -16
7 Henna Ikola, lumilautailun halfpipe -16
8 Matti Mattsson, 200m rintauinti -10
8 Niki Blassar, purjehdus Byte CII -10
8 Lotta Nevalainen, 50m selkäuinti -10
8 Wille Karhumaa, yhdistetty -16
8 Rene Rinnekangas, lumilautailun halfpipe -16
8 Elli Pikkujämsä, lumilautailun halfpipe -16
8 Minja Lehikoinen, skikrossi -16