Kirjoittaja Verbal » 03.10.2008 10.25
Ensimmäinen kierros
AC Milan (Italia) - Zürich (Sveitsi) 3-1 / 1-0
=> AC Milan jatkoon yhteismaalein 4-1.
Timioara (Romania) - Partizan (Serbia) 1-2 / 0-1
=> Partizan jatkoon yhteismaalein 3-1.
Hertha BSC (Saksa) - St Patrick's Athletic (Irlanti) 2-0 / 0-0
=> Hertha BSC jatkoon yhteismaalein 2-0.
Baník Ostrava (Tekki) - Spartak Moskova (Venäjä) 0-1 / 1-1
=> Spartak Moskova jatkoon yhteismaalein 2-1.
Beikta (Turkki) - Metalist Kharkiv (Ukraina) 1-0 / 1-4
=> Metalist Kharkiv jatkoon yhteismaalein 4-2.
Portsmouth (Englanti) - Vitória SC (Portugali) 2-0 / 2-2
=> Portsmouth jatkoon jatkoajan jälkeen yhteismaalein 4-2.
Kayserispor (Turkki) - PSG (Ranska) 1-2 / 0-0
=> PSG jatkoon yhteismaalein 2-1.
Sevilla (Espanja) - Red Bull Salzburg (Itävalta) 2-0 / 2-0
=> Sevilla jatkoon yhteismaalein 4-0.
Wolfsburg (Saksa) - Rapid Bukarest (Romania) 1-0 / 1-1
=> Wolfsburg jatkoon yhteismaalein 2-1.
Sampdoria (Italia) - Kaunas (Liettua) 5-0 / 2-1
=> Sampdoria jatkoon yhteismaalein 7-1.
Marítimo (Portugali) - Valencia (Espanja) 0-1 / 1-2
=> Valencia jatkoon yhteismaalein 3-1.
Dinamo Zagreb (Kroatia) - Sparta Praha (Tekki) 0-0 / 3-3
=> Dinamo Zagreb jatkoon vierasmaalisäännöllä yhteismaalein 3-3.
Omonia (Kypros) - Manchester City (Englanti) 1-2 / 1-2
=> Manchester City jatkoon yhteismaalein 4-2.
Young Boys (Sveitsi) - Club Brugge (Belgia) 2-2 / 0-2
=> Club Brugge jatkoon yhteismaalein 4-2.
Nancy (Ranska) - Motherwell (Skotlanti) 1-0 / 2-0
=> Nancy jatkoon yhteismaalein 3-0.
Everton (Englanti) - Standard de Liège (Belgia) 2-2 / 1-2
=> Standard de Liège jatkoon yhteismaalein 4-3.
Napoli (Italia) - Benfica (Portugali) 3-2 / 0-2
=> Benfica jatkoon yhteismaalein 4-3.
Bellinzona (Sveitsi) - Galatasaray (Turkki) 3-4 / 1-2
=> Galatasaray jatkoon yhteismaalein 6-4.
NEC (Alankomaat) - Dinamo Bukarest (Romania) 1-0 / 0-0
=> NEC jatkoon yhteismaalein 1-0.
Racing de Santander (Espanja) - Honka (Suomi) 1-0 / 1-0
=> Racing de Santander jatkoon yhteismaalein 2-0.
APOEL (Kypros) - Schalke 04 (Saksa) 1-4 / 1-1
=> Schalke 04 jatkoon yhteismaalein 5-2.
Litex Lovech (Bulgaria) - Aston Villa (Englanti) 1-3 / 1-1
=> Aston Villa jatkoon yhteismaalein 4-2.
Austria Wien (Itävalta) - Lech Pozna (Puola) 2-1 / 2-4
=> Lech Pozna jatkoon jatkoajan jälkeen yhteismaalein 5-4.
Vitória FC (Portugali) - Heerenveen (Alankomaat) 1-1 / 2-5
=> Heerenveen jatkoon yhteismaalein 6-3.
Brann (Norja) - Deportivo (Espanja) 2-0 / 0-2
=> Deportivo jatkoon rangaistuspotkukilpailun jälkeen yhteismaalein 2-2 (2-3 rpk.)
Slavia Praha (Tekki) - Vaslui (Romania) 0-0 / 1-1
=> Slavia Praha jatkoon vierasmaalisäännöllä yhteismaalein 1-1.
Slaven Belupo (Kroatia) - TsSKA Moskova (Venäjä) 1-2 / 0-1
=> TsSKA Moskova jatkoon yhteismaalein 3-1.
Brøndby (Tanska) - Rosenborg (Norja) 1-2 / 2-3
=> Rosenborg jatkoon yhteismaalein 5-3.
erno More (Bulgaria) - Stuttgart (Saksa) 1-2 / 2-2
=> Stuttgart jatkoon yhteismaalein 4-3.
Rennes (Ranska) - Twente (Alankomaat) 2-1 / 0-1
=> Twente jatkoon vierasmaalisäännöllä yhteismaalein 2-2.
Borac aak (Serbia) - Ajax (Alankomaat) 1-4 / 0-2
=> Ajax jatkoon yhteismaalein 6-1.
Tottenham (Englanti) - Wisa Krakova (Puola) 2-1 / 1-1
=> Tottenham jatkoon yhteismaalein 3-2.
FK Moskova (Venäjä) - Kööpenhamina (Tanska) 1-2 / 1-1
=> Kööpenhamina jatkoon yhteismaalein 3-2.
MK ilina (Slovakia) - Levski Sofia (Bulgaria) 1-1 / 1-0
=> MK ilina jatkoon yhteismaalein 2-1.
Dortmund (Saksa) - Udinese (Italia) 0-2 / 2-0
=> Udinese jatkoon rangaistuspotkukilpailun jälkeen yhteismaalein 2-2 (3-4 rpk.)
Braga (Portugali) - Artmedia Petralka (Slovakia) 4-0 / 2-0
=> Braga jatkoon yhteismaalein 6-0.
Feyenoord (Alankomaat) - Kalmar (Ruotsi) 0-1 / 2-1
=> Feyenoord jatkoon vierasmaalisäännöllä yhteismaalein 2-2.
Hamburger SV (Saksa) - Unirea (Romania) 0-0 / 2-0
=> Hamburger SV jatkoon yhteismaalein 2-0.
Hapoel Tel Aviv (Israel) - Saint-Étienne (Ranska) 1-2 / 1-2
=> Saint-Étienne jatkoon yhteismaalein 4-2.
Nordsjælland (Tanska) - Olympiakos (Kreikka) 0-2 / 0-5
=> Olympiakos jatkoon yhteismaalein 7-0.
Lohkovaihe
Jatkoon päässeet 40 joukkuetta on jaettu viiteen koriin UEFA-pisteiden perusteella. Kahdeksaan lohkoon arvottaan yksi joukkue kustakin korista sillä erotuksella, ettei saman maan joukkueet voi kohdata toisiaan lohkovaiheessa. Korijako on:
Kori 1:
AC Milan, Sevilla, Valencia, Benfica, Schalke 04, TsSKA Moskova, Tottenham, Hamburger SV
Kori 2:
Stuttgart, Ajax, Olympiakos, Deportivo, Club Brugge, Spartak Moskova, PSG, Heerenveen
Kori 3:
Rosenborg, Udinese, Feyenoord, Braga, Slavia Praha, Manchester City, Galatasaray, Sampdoria
Kori 4:
Hertha BSC, Partizan, Nancy, Portsmouth, Aston Villa, Racing de Santander, Kööpenhamina, Dinamo Zagreb
Kori 5:
Saint-Étienne, Wolfsburg, Standard de Liège, Twente, NEC, Metalist Kharkiv, Lech Pozna, MK ilina
Arvonta suoritetaan 7. lokakuuta, eli ensi tiistaina.