Maaotteluissa tehdyt maailmanennätykset100m
*10.29 Peter Radford GBR vFRA Paris 13.9.1958
10.2 Heinz Fütterer FRG vJPN Yokohama 31.10.1954
10.2 McDonald Bailey GBR vYUG Beograd 25.8.1951
10.3 Ralph Metcalfe USA vJPN Nishinomiya 15.9.1934
800m
1:43.7 Marcello Fiasconaro ITA vTCH Milano 27.6.1973
1500m
3:40.8 Sándor Iharos HUN vFIN Helsinki 28.7.1955
3:49.0 Luigi Beccali ITA vGBR Milano 17.9.1933
5000m
13:50.8 Sándor Iharos HUN vPOL Budapest 10.9.1955
13:51.2 Vladimir Kuts URS vTCH Praha 23.10.1954
3000m ej
8:10.4 Anders Gärderud SWE vNOR,GDR Oslo 25.6.1975
8:19.8 Ben Jipcho KEN vFIN,ITA Helsinki 19.6.1973
8:32.0 Jerzy Chromik POL vUSA Warszawa 2.8.1958
8:35.6 Sándor Rozsnyói HUN vTCH Budapest 16.9.1956
8:40.2 Jerzy Chromik POL vHUN Budapest 11.9.1955
8:41.2 Jerzy Chromik POL vTCH Brno 31.8.1955
110m aj
14.4 Eric Wennström SWE vNOR Stockholm 25.8.1929
400m aj
*48.6 Jean-Claude Nallet FRA vUSA Paris 8.7.1970 (low altitude)
49.2 Glenn Davis USA vHUN Budapest 6.8.1958
50.4 Yuriy Lituyev URS vHUN Budapest 20.9.1953
4x100m
39.1 USA vURS Moskva 15.7.1961
40.8 GER vFRA Berlin 2.9.1928
*41.0 GER vSUI Düsseldorf 31.7.1927
korkeus
2.30 Dwight Stones USA vFRG,SUI München 11.7.1973
2.29 Pat Matzdorf USA vURS Berkeley CA 3.7.1971
2.28 Valeriy Brumel URS vUSA Moskva 21.7.1963
2.26 Valeriy Brumel URS vUSA Stanford CA 22.7.1962
2.24 Valeriy Brumel URS vUSA Moskva 16.7.1961
seiväs
5.81 Vladimir Polyakov URS vGDR Tbilisi 26.6.1981
5.80 Thierry Vigneron FRA vESP,GBR Mâcon 20.6.1981
5.28 Fred Hansen USA vURS Los Angeles CA 25.7.1964
5.13 John Pennel USA vGBR London August 5.8.1963
5.10 John Pennel USA vPOL Warszawa 26.7.1963
4.12 Charles Hoff NOR vDEN,SWE København 3.9.1922
pituus
*8.35 Josef Schwarz FRG vUSA Stuttgart 15.7.1970 (low altitude)
8.28 Ralph Boston USA vURS Moskva 16.7.1961
kolmiloikka
16.59 Oleg Ryakhovskiy URS vUSA Moskva 28.7.1958
*15.82w Kenkichi Oshima JPN vUSA Osaka 16.9.1934
*15.75 Masao Harada JPN vUSA Osaka 16.9.1934
kuula
22.22 Udo Beyer GDR vUSA Los Angeles CA 25.6.1983
22.00 Aleksandr Baryshnikov URS vFRA Paris 10.7.1976
20.68 Dallas Long USA vURS Los Angeles CA 25.7.1964
20.35 Dallas Long USA vURS Los Angeles CA 25.7.1964
*19.26 Parry O'Brien USA vURS Philadelphia PA 18.7.1959
17.79 Jim Fuchs USA vNord Oslo 28.7.1949
16.20 František Douda TCH vPOL Praha 24.9.1932
16.04 František Douda TCH vAUT Brno 4.10.1931
kiekko
62.45 Al Oerter USA vPOL Chicago IL 1.7.1962
52.42 Harald Andersson SWE vNOR Oslo 25.8.1934
*52.20 Harald Andersson SWE vNOR Oslo 25.8.1934
moukari
86.66 Yuriy Sedykh URS vGDR Tallinn 22.6.1986
70.67 Hal Connolly USA vURS Stanford 21.7.1962
61.25 Sverre Strandli NOR vFIN Oslo 14.9.1952
59.57 Imre Németh HUN vPOL Katowice 4.9.1949
59.00 Erwin Blask GER vSWE Stockholm 27.8.1938
keihäs
91.72 Terje Pedersen NOR vTCH Oslo 2.9.1964
87.12 Terje Pedersen NOR vBenelux Oslo 1.7.1964
.............
100m
10.88 Marlies Göhr GDR vUSA Karl-Marx-Stadt 9.7.1982
*10.9 Renate Stecher GDR vBUL,GBR Leipzig 30.6.1973
11.0 Eva Glesková TCH vHUN Budapest 1.7.1972
11.1 Wyomia Tyus USA vURS Kiev 31.7.1965
*11.3 Wilma Rudolph USA vURS Moskva 15.7.1961
11.5 Fanny Blankers-Koen NED vFRA Amsterdam 13.6.1948
*11.9 Tollien Schuurman NED vBEL Deventer 23.7.1933
200m
21.71 Marita Koch GDR vCAN Karl-Marx-Stadt 10.6.1979
*22.4 Renate Stecher GDR vBUL,GBR Leipzig 1.7.1973
*22.7 Irena Kirszenstein POL vURS Chorzow 1.7.1967
22.7 Irena Kirszenstein POL vUSA Warszawa 8.8.1965
*24.5 Stanislawa Walasiewicz POL vJPN Poznan 19.8.1934
*25.2 Nellie Halstead GBR vGER Hannover 23.8.1931
400m
*50.78 Riitta Salin FIN vSWE Helsinki 18.8.1974
52.2y Kathy Hammond USA vCAN Champaign IL 12.8.1972
*56.0 Zoya Petrova URS vPOL,ROM Moskva 15.7.1951
3000m
8:27.2 Lyudmila Bragina URS vUSA College Park MD 7.8.1976
8:45.4 Grete Waitz NOR vDEN Oslo 21.6.1976
8:46.6 Grete Andersen NOR vGDR,SWE Oslo 24.6.1975
8:52.8 Lyudmila Bragina URS vUSA Durham NC 6.7.1974
100m aj
12.25 Ginka Zagorcheva BUL vGRE,TCH Drama 8.8.1987
*12.7 Teresa Sukniewicz POL vGDR,HUN Erfurt 27.9.1970
400m aj
55.74 Tatyana Storozheva URS vGDR,POL Karl-Marx-Stadt 26.6.1977
56.51 Krystyna Kacperczyk POL vFRG Augsburg 13.7.1974
4x100m
42.10 GDR vCAN Karl-Marx-Stadt 10.6.1979
*44.2 POL vFRG Lódz 13.9.1964
44.3 USA vURS Moskva 15.7.1961
45.6 URS vGBR Moskva 11.9.1955
45.6 URS vHUN Budapest 20.9.1953
53.2 TCH vFRA Paris 21.5.1922
4x400m
3:28.8 GDR vFRA Paris 5.7.1972
korkeus
1.91 Iolanda Balas ROM vBUL Sofia 16.7.1961
1.605 Lien Gisolf NED vBEL Maastricht 18.8.1929
pituus
7.45 Heike Drechsler GDR vURS Tallinn 21.6.1986
*6.79w Tatyana Shchelkanova URS vGBR London 17.6.1966
6.48 Tatyana Shchelkanova URS vUSA Moskva 16.7.1961
6.28 Galina Vinogradova URS vGBR Moskva 11.9.1955
kuula
20.43 Nadezhda Chizhova URS vGDR,POL Moskva 29.8.1971
20.09 Nadezhda Chizhova URS vPOL,GDR Chorzow 13.7.1969
15.02 Anna Andreyeva URS vROM Ploesti 9.11.1950
kiekko
76.80 Gabriele Reinsch GDR vITA Neubrandenburg 9.7.1988
67.32 Argentina Menis ROM vFIN,SWE Constanza 23.9.1972
65.48 Faina Melnik URS vFRG Augsburg 24.6.1972
63.96 Liesel Westermann FRG vGBR Hamburg 27.9.1969
57.43 Tamara Press URS vUSA Moskva 15.7.1961
47.12 Gisela Mauermayer GER vPOL Dresden 25.8.1935
27.39 Yvonne Tembouret FRA vGBR Paris 23.9.1923
keihäs
65.06 Ruth Fuchs GDR vBUL Potsdam 11.6.1972
62.70 Ewa Gryziecka POL vROM,FRG Bucuresti 11.6.1972
48.63 Herma Bauma AUT vTCH Wien 12.9.1948
48.21 Herma Bauma AUT vHUN Wien 29.6.1947
(ei maanosat, kansainyhteisöt, kaupunkiottelut, cupit...)
(*) enemmän tai vähemmän epävirallisia
Lähde:
https://www.worldathletics.org/heritage ... rds-on-sal