Continental Cup, Ostrava 8.-9.9.2018https://en.wikipedia.org/wiki/IAAF_Continental_Cup- Kussakin lajissa urheilijat saavat henkilökohtaisia pisteitä paremmuusjärjestyksessä: 1. saa 8 pistettä, 2. 7 pistettä jne. Eniten pisteitä saanut joukkue saa 8 pistettä, kakkonen 6, kolmonen 4 ja nelonen 2 pistettä.
- 3000m ja 3000m esteissä on käytössä pudotussysteemi. Kaikki juoksevat ensin 1400m (kolme ja puoli kierrosta), jonka jälkeen joka kierroksen viimeinen putoaa pelistä pois. Viimeiselle kierrokselle pääsee siis vain neljä parasta. Kuitenkin myös pudonneet saavat pisteitä, riippuen millä kierroksella ovat pudonneet.
- Heitoissa ja pituussuuntaisissa hyppylajeissa vain kunkin joukkueen parhaat etenevät 4. kierrokselle, ja edelleen vain kaksi parasta viidennelle ratkaisevalle kierrokselle. (Tässä on jälkimmäisellä suorittajalla aikamoinen etu!)
- 4x400m sekaviestissä kaksi kumpaakin sukupuolta, juoksujärjestys vapaa.
- Joukkueiden konkarikapteenit (Colin Jackson, Mike Powell, Jana Pittman, Nezha Bidouane) valitsevat kummallekin päivälle kaksi jokeriurheilijaa (molempia sukupuolia), jokerin voittaessa joukkue saa tuplapisteet.
--------------------------------------
Osallistujat kausitilaston mukaisessa paremmuusjärjestyksessä
100
Noah Lyles (USA)
Su Bingtian (CHN)
Akani Simbine (RSA)
Arthur Cisse (CIV)
Yohan Blake (JAM)
Barakat Al-Harthi (OMA)
Jak Ali Harvey (TUR)
Churandy Martina (NED)
200
Ramil Guliyev (TUR)
Alonso Edward (PAN)
Alex Quinonez (ECU)
Ncincihli Titi (RSA)
Nethaneel Mitchell-Blake (GBR)
Divine Oduduru (NGR)
Yuki Koike (JPN)
Joseph Miller (NZL)
400
Abdalelah Haroun (QAT)
Nathan Strother (USA)
Baboloki Thebe (BOT)
Luguelin Santos (DOM)
Matthew Hudson-Smith (GBR)
Kevin Borlee (BEL)
Mohammed Anas Yahiya (IND)
Thapelo Phora (RSA)
800
Emmanuel Korir (KEN)
Nijel Amos (BOT)
Clayton Murphy (USA)
Andreas Kramer (SWE)
Michal Rozmys (POL)
Jinson Johnson (IND)
Jamal Al-Hayrani (QAT)
Wesley Vasquez (PUR)
1500
Elijah Manangoi (KEN)
Jakob Ingebrigtsen (NOR)
Ryan Gregson (AUS)
Sadik Mikhou (BRN)
Marcin Lewandsowski (POL)
Ronald Musagala (UGA)
Drew Hunter (USA)
Charles Philbert-Thiboutot (CAN)
3000
Birhanu Balew (BRN)
Stewart McSweyn (AUS)
Paul Chelimo (USA)
Getaneh Molla (ETH)
Edward Zakayo (KEN)
Henrik Ingebrigtsen (NOR)
Mohammed Ahmed (CAN)
Morhad Amdouni (FRA)
3000St
Soufiane El Bakkali (MAR)
Evan Jager (USA)
Conseslus Kipruto (KEN)
Matthews Hughes (CAN)
Mahiedine Mekhissi (FRA)
Fernando Carro (ESP)
John Koech (BRN)
Kosei Yamaguchi (JPN)
110h
Sergey Shubenkov (ANA)
Ronald Levy (JAM)
Pascal Martinot-Lagarde (FRA)
Devon Allen (USA)
Antonio Alkana (RSA)
Ahmad Mohamed Al-Moualed (KSA)
Taioh Kanai (JPN)
Oyeniyi Abejoye (NGR)
400h
Abderrahman Samba (QAT)
Kyron McMaster (IVB)
Karsten Warholm (NOR)
Yasmani Copello (TUR)
Andre Clark (JAM)
Abdelmalik Lahoulou (ALG)
Takatoshi Abe (JPN)
Cornel Fredericks (RSA)
HJ
Brandon Starc (AUS)
Bryan McBride (USA)
Maksim Nedaskau (BLR)
Majd Eddin Ghazal (SYR)
Donald Thomas (BAH)
Ilia Ivaniuk (ANA)
Mathew Sawe (KEN)
Chris Moleya (RSA)
PV
Timur Morgunov (ANA)
Sam Kendricks (USA)
Renaud Lavillenie (FRA)
Shawn Barber (CAN)
Kurtis Marschall (AUS)
Xue Changrui (CHN)
Valco van Wyk (RSA)
Mohamed Amin Romdhana (TUN)
LJ
Wang Jianan (CHN)
Ruswahl Samaai (RSA)
Jeff Henderson (USA)
Henry Frayne (AUS)
Emiliano Lasa (URU)
Serhii Nykyforov (UKR)
Miltiadis Tentoglou (GRE)
Yahya Berrabah (MAR)
TJ
Christian Taylor (USA)
Cristian Napoles (CUB)
Zhu Yaming (CHN)
Arpinder Singh (IND)
Nelson Evora (POR)
Pablo Torrijos (ESP)
Hugues Fabrice Zango (BUR)
Godfrey Mokoena (RSA)
SP
Tomas Walsh (NZL)
Ryan Crouser (USA)
Michal Haratyk (POL)
Darlan Romani (BRA)
Tomas Stanek (CZE)
Chukwuebuka Enekwechi (NGR)
Damien Birkinhead (AUS)
Mohamed Hamza (EGY)
DT
Daniel Stahl (SWE)
Fredrick Dacres (JAM)
Andrius Gudzius (LTU)
Ehsan Hadadi (IRI)
Reggie Jagers (USA)
Victor Hogan (RSA)
Matthew Denny (AUS)
Elbachir Mbarki (MAR)
HT
Wojciech Nowicki (POL)
Bence Halasz (HUN)
Dilshod Nazarov (TJK)
Mostafa Al Gamal (EGY)
Ashraf Amgad Elseify (QAT)
Sean Donnelly (USA)
Diego Del Real Galindo (MEX)
Tshepang Makhethe (RSA)
JT
Thomas Rohler (GER)
Jakub Vadlejch (CZE)
Neeraj Chopra (IND)
Keshorn Walcott (TTO)
Cheng Chao-Tsun (TPE)
Anderson Peters (GRN)
Julius Yego (KEN)
Phil-Mar van Rensburg (RSA)
----------------------------------------
100
Marie-Josee Ta Lou (CIV)
Dina Asher-Smith (GBR)
Jenna Prandini (USA)
Wei Yongli (CHN)
Dafne Schippers (NED)
Angela Tenorio (ECU)
Janet Amponsah (GHA)
Hajar Saad Al-Ameeri (BRN)
200
Shericka Jackson (JAM)
Shaunae Miller-Uibo (BAH)
Dafne Schippers (NED)
Marie-Josee Ta Lou (CIV)
Ivet Lalova-Collio (BUL)
Victoriya Zyabkina (KAZ)
Edidong Odiong (BRN)
Germaine Abessolo Bivina (CMR)
400
Salwa Eid Naser (BRN)
Shakima Wimbley (USA)
Caster Semenya (RSA)
Stephanie McPherson (JAM)
Justyna Swiety-Ersetic (POL)
Lisanne De Witte (NED)
Hima Das (IND)
Christine Botlogetswe (BOT)
800
Caster Semenya (RSA)
Francine Niyonsaba (BDI)
Natoya Goule (JAM)
Ajee Wilson (USA)
Natalia Pryshchepa (UKR)
Brittany McGowan (AUS)
Anna Sabat (POL)
Angela Petty (NZL)
1500
Shelby Houlihan (USA)
Rababe Arafi (MAR)
Winnie Chebet (KEN)
Linden Hall (AUS)
Sofia Ennaoui (POL)
Simona Vrzalova (CZE)
Angelin Figueroa (PUR)
P Unnikrishnan Chithra (IND)
3000
Hellen Obiri (KEN)
Sifan Hassan (NED)
Senbere Teferi (ETH)
Konstanze Klosterhalfen (GER)
Lauren Paquette (USA)
Nozomi Tanaka (JPN)
Genevieve Lacaze (AUS)
Muriel Coneo (COL)
3000St
Beatrice Chepkoech (KEN)
Courtney Frerichs (USA)
Winifred Yavi (BRN)
Aisha Praught Leer (JAM)
Anna Emilie Moller (DEN)
Ophélie Claude-Boxberger (FRA)
Weynshet Ansa (ETH)
Sudha Singh (IND)
100h
Kendra Harrison (USA)
Danielle Williams (JAM)
Elvira Herman (BLR)
Pamela Dutkiewicz (GER)
Tobi Amusan (NGR)
Rikennette Steenkamp (RSA)
Michelle Jenneke (AUS)
Ayako Kimura (JPN)
400h
Shamier Little (USA)
Janieve Russell (JAM)
Anna Ryzhkova (UKR)
Glory Nathaniel (NGR)
Meghan Beesley (GBR)
Aminat Yusuf Jamal (BRN)
Eri Utsunomiya (JPN)
Lamiae Lhabz (MAR)
HJ
Maria Lasitskene (ANA)
Mirela Demireva (BUL)
Svetlana Radzivil (UZB)
Levern Spencer (LCA)
Inika McPherson (USA)
Nicola McDermott (AUS)
Hoda Hagras (EGY)
Erika Nonhlanhla Seyama (SWZ)
PV
Sandi Morris (USA)
Eliza McCartney (NZL)
Anzhelika Sidorova (ANA)
Katerina Stefanidi (GRE)
Yarisley Silva (CUB)
Lisa Campbell (AUS)
Dorra Mahfoudhi (TUN)
Dina Ahmed Al-Tabaa (EGY)
LJ
Malaika Mihambo (GER)
Christabel Nettey (CAN)
Shara Proctor (GBR)
Brooke Stratton (AUS)
Catherine Ibarguen (COL)
Ese Brume (NGR)
Marthe Koala (BUR)
Xu Xiaoling (CHN)
TJ
Caterine Ibarguen (COL)
Tori Franklin (USA)
Paraskevi Papahristou (GRE)
Kristin Gierisch (GER)
Olga Rypakova (KAZ)
Parinya Chumamiaroeng (THA)
Zinzi Chambangu (RSA)
Grace Anigbata (NGR)
SP
Gong Lijiao (CHN)
Christina Schwanitz (GER)
Raven Saunders (USA)
Paulina Guba (POL)
Danniel Thomas-Dodd (JAM)
Ischke Senekal (RSA)
Jessica Da Silva Inchude (GBS)
Noora Salem Jassem (BRN)
DT
Sandra Perkovic (CRO)
Dani Stevens (AUS)
Yamie Perez (CUB)
Chen Yang (CHN)
Andressa Oliveria De Morais (BRA)
Nadine Muller (GER)
Ischke Senekal (RSA)
Onyekwere Chioma (NGR)
HT
Anita Wlodarczyk (POL)
Deanna Price (USA)
Luo Na (CHN)
Alexandra Tavernier (FRA)
Jennifer Dahlgren (ARG)
Alexandra Hulley (AUS)
Ogunrinde Temilola (NGR)
Soukaina Zakkour (MAR)
JT
Christin Hussong (GER)
Lyu Huihui (CHN)
Nikola Ogrodnikova (CZE)
Kelsey-Lee Roberts (AUS)
Kara Winger (USA)
Laila Domingos (BRA)
Kelechi Nwanaga (NGR)
Jo-Ane van Dyk (RSA)
---------------------------------
Ilman viestejä ja mahdollisia jokeripisteitä
Amerikka 210
Eurooppa 198
Aasia-Oseania 146
Afrikka 138