Nyrkkeily

Lähetetty:
05.08.2024 06.05
Kirjoittaja 99v
Toivottavasti naisten nyrkkeilyyn osallistuvat ja jo välieriin yltäneer Algerian Imane Khelif ja Taiwanin Lin Yu-Ting ovat naisia. Viime vuonna MM-kisoissa sen jälkeen kun algerialainen oli tiputtanut venäläisen ja taiwanilainen kazahstanilaisen, korruptoitunut venäläisten vallassa oleva IBA diskasi heidät väittäen heitä XY-kromosomien kantajiksi. Nyt KOK on ottanut hyvin vahvasti kantaa sen puolesta että ovat naisia. Toivottavasti KOK on oikeassa koska genderin muuttaminen ilmoitusasiaksi tuhoaisi naisten urheilun.
Re: Nyrkkeily

Lähetetty:
05.08.2024 07.18
Kirjoittaja rulezman
Hienosti kyllä ryssät saaneet tähän vaikutettua ja luotua järkyttävän sopan asian ympärille. Kyseiset urheilijat siis vuosikausia otelleet naisten sarjassa, eivätkä ole edes mitenlään dominoineet. Nyt sitten olympialaisten alla venäläisjohtoinen läpimätä nyrkkeilyliitto tosiaan saa järkyttävän kohun aikaan

Re: Nyrkkeily

Lähetetty:
07.08.2024 00.54
Kirjoittaja RobinHood
Näin Kaivo-Ojan semifinaaleissa voittanut Turkin Cakiroglu eteni finaaliin ja voitti philippiiniläisen vieläkin ylivoimaiseen tyylin Kaivo-Ojaan nähden myös tuomariäänien perusteella. Jos olisi painin tai judon kaltaiset keräilyerät, Kaivo-oja etenisi nyt keräilyeriin, mutta yllätys yllätys nyrkkeilyssä ei ole keräilyeriä.
Cakiroglu näyttää olevan älykäs nyrkkeilijä, joka ei puske päälle silmät kiinni vaan haistelee vastustajaa ja iskee kun vastustaja vähän nukahtaa ja on heikko hetki. Nyrkkeilee passiivisesti.