Sivu 1/1

Neutraalit yksilöurheilijat (AIN)

ViestiLähetetty: 30.05.2024 19.53
Kirjoittaja 99v
Keskustellaan täällä venäläisten ja valkovenäläisten osallistumisesta ja suorituksista. Mielipiteet jakaantuvat sen suhteen, että onko sotaan täysin syyttömien urheilijoiden osallistuminen olympialaisiin oikein vai väärin. KOK linjasi, että se suosittaa, että sotaa kannattamattomilla ja ilman kytköksiä sotaan olevilla venäläisillä ja valkovenäläisillä on mahdollisuus osallistua Pariisin olympialaisiin neutraaleina yksilöurheilijoina (Athlètes Individuels Neutres, AIN) ilman maatunnuksia ja kansallishymnejä, mutta lajiliitot saavat tehdä lopullisen päätöksen.

Mm. kansainvälinen yleisurheiluliitto ja ratsastusliitto ovat linjanneet että venäläiset ovat kokonaan ulkona. Myös miekkailusta venäläiset ovat ulkona. Kun vain yksilöurheilijoilla on mahdollisuus osallistua niin joukkuelajeissa venäläisiä ei nähdä. Sen sijaan mm. painissa, tenniksessä, judossa, melonnassa, taekwondossa, painonnostossa, uinnissa, pyöräilyssä, voimistelussa, ammunnassa, soudussa ja purjehduksessa venäläisiä ja valkovenäläisiä urheilijoita nähdään. Pariisin olympialaisissa kilpailee joitakin kymmeniä venäläisurheilijoita eli murto-osa siitä mitä normaalisti.

Re: Neutraalit yksilöurheilijat (AIN)

ViestiLähetetty: 19.06.2024 20.50
Kirjoittaja 99v
https://yle.fi/a/74-20094929

Venäläispainijat saavuttivat lähes joka sarjaan olympiapaikan, mutta nyt KOK on selvittänyt urheilijoiden taustat ja suurinta osaa venäläispainijoista ei kelpuutettu Pariisin olympialaisiin julkisen sodantukemisen tai armeija-/turvallisuuspalvelukytkösten vuoksi. Hyvää työtä KOK:n tutkintakomissiolta.

Re: Neutraalit yksilöurheilijat (AIN)

ViestiLähetetty: 07.07.2024 13.53
Kirjoittaja 99v
10 venäläispainijaa sai luvan osallistua Pariisiin, mutta Venäjän painiliitto tiedotti että painijat ovat kollektiivisesti kieltäytyneet paikoista, joten venäläispainijoita ei kisoissa nähdä.

Re: Neutraalit yksilöurheilijat (AIN)

ViestiLähetetty: 16.07.2024 20.18
Kirjoittaja 99v
https://www.iltalehti.fi/muutlajit/a/75ca9622-fbac-41e6-8feb-389dd489e2d9

Venäjän olympiakomitea osoittaa hyvää urheiluhenkeä palkitsemalla olympialaisista kieltäytyvät rahapalkinnoin.

Re: Neutraalit yksilöurheilijat (AIN)

ViestiLähetetty: 18.07.2024 20.22
Kirjoittaja 99v
Lopulta vain 15 neutraalia venäläistä mukana, niistä 7 tenniksessä. Venäjä oli suunnitellut olympialaisten korvikkeeksi syyskuulle massiivisia Ystävyyden kisoja, mutta laimean venäjänulkopuolisen kiinnostuksen vuoksi kisat siirrettiin vuoteen 2025.

Re: Neutraalit yksilöurheilijat (AIN)

ViestiLähetetty: 26.08.2024 20.19
Kirjoittaja 99v
Tenniksen naisten nelinpelihopea jäi venäläisurheilijoiden ainoaksi mitaliksi Pariisissa. Valkovenäläiset ottivat 4 mitalia. Paralympialaisiin osallistuu 88 neutraalia vammaista venäläisurheilijaa.