Maat ja mitalit (26)
1- Mitalimaita on enemmän kuin vuoden 2012 kisoissa (86 maata). [KYLLÄ] 87 maata
2- Venäjä on mitalitaulukossa Euroopan paras maa. [EI] (GBR 27-23-17 vs RUS 19-18-19)
3- Brasilia sijoittuu mitalitaulukossa korkemmalle kuin koskaan aiemmin (14:s). [KYLLÄ] 13:s
4- Suomi jää ilman mitalia ensimmäistä kertaa olympiahistoriansa aikana. [EI] 1 pronssi
5- Vähintään 4 maata saa ensimmäisen olympiamitalinsa. [EI] FIJ, JOR, KOS (kaikki kultaa)
6- Intia saa enemmän mitaleja kuin koskaan aiemmin (vähintään 7). [EI] (0-1-1)
7- Tanska sijoittuu mitalitaulukossa Pohjoismaista korkeimmalle. [KYLLÄ]
(DEN 2-6-7, SWE 2-6-3, NOR 0-0-3, FIN 0-0-1)
8- Hollanti saa enemmän hopeamitaleja kuin muita värejä. [EI] (8-7-4)
9- Maghreb-maat (ALG, TUN, MAR, MTN, LBA) saavat yhteensä vähintään 5 mitalia. [KYLLÄ]
ALG 0-2-0, TUN 0-0-3, MAR 0-0-1
10- Japani voittaa Etelä-Korean mitalitaulukossa. [KYLLÄ] (12-8-21 vs 9-3-9)
11- Azerbaidžan voittaa Turkin. [KYLLÄ] (1-7-10 vs 1-3-4)
12- Etiopia voittaa Kenian. [EI] (1-2-5 vs 6-6-1)
13- Kuuba voittaa Jamaikan. [EI] (5-2-4 vs 6-3-2)
14- Saksa voittaa Ranskan. [KYLLÄ] (17-10-15 vs 10-18-14)
15- Serbia voittaa Kroatian. [EI] (2-4-2 vs 5-3-2)
16- Kisojen nuorin mitalisti on alle 16-vuotias. [KYLLÄ] N kerroshypyn voittaja Kiinan Ren Qian 15v 180pv
17- Espanja voittaa vähintään 2 mitalia joukkuepalloiluissa. [KYLLÄ] N koripallo hopeaa, M koripallo pronssia
18- Iran saa historiansa ensimmäisen naismitalistin. [KYLLÄ] Kimia Alizadeh Zenoorin pronssia taekwondosta
19- Vähintään 15 maata Amerikasta saa mitalin. [EI] USA, BRA, JAM, CUB, CAN, COL, ARG, BAH, PUR, MEX, VEN, GRN, DOM, TTO = 14
20- Mitalin saa vähintään 2 maata, jotka viimeksi saivat mitalin Atlantassa 1996 tai aiemmin. [KYLLÄ]
NIG (-72), CIV (-84), BDI (-96), PHI (-96)
21- Joku maa saa vähintään 8 mitalia, muttei yhtään kultaista. [EI] MAS (0-4-1) MEX (0-3-2) AZE (1-7-10)
22- Hong Kong, Taiwan ja Singapore saavat kaikki mitalin. [EI] SIN (1-0-0) TPE (1-0-2) HKG (6:s)
23- Kuten Lontoossa 2012, hopeisia mitaleja jaetaan enemmän kuin kultaisia. [EI] (307-307-360)
24- Mitalitaulukon top5 järjestys muuttuu viimeisenä kisapäivänä. [EI]
25- Argentiina voittaa vähintään yhden kultamitalin. [KYLLÄ] (3-1-0)
26- Liettua voittaa enemmän mitaleja kuin Latvia ja Viro yhteensä. [KYLLÄ]
(LTU 0-1-3, EST 0-0-1, LAT 0-0-0)
Uimahypyt (2)
27- Kiina voittaa kaikki neljä synkro-lajia. [EI] M kerroshypyssä GBR-USA-CHN
28- Kanada saa mitalin kaikista naisten lajeista. [EI] Meaghan Benfeito kerroshypystä ja sen synkrosta pronssia
Uinti (9)
29- Australia voittaa vähintään 2 kultaa lyhyimmiltä vapaauintimatkoilta (M50m, M100m, N50m, N100m). [EI] Vain Kyle Chalmers 100m vu
30- Joku maa voittaa vähintään 2 mitalia avovesiuinneista. [KYLLÄ] Alankomaat voitti molemmat
31- Joku maa voittaa mitalin kaikista kuudesta viestistä. [KYLLÄ] USA (5-1-0)
32- Iso-Britannia yltää vähintään viidenneksi allasuinnin mitalitaulukossa. [KYLLÄ] 5:s (1-5-0)
33- Tapahtuu vähintään yksi varaslähtö. [KYLLÄ] Miguel Durán ESP, 400m vu (sai kuitenkin uusia)
34- Cameron van der Burgh tai Ruta Meilutyte uusivat olympiavoittonsa 100m rintauinnissa. [EI] 2. ja 7.
35- Vähintään kolmen yksilölajin finaalissa matkoilla 50m - 200m voittajan ja kakkosen ero on vähintään 1 sekunti. [KYLLÄ] M 200m sku (1,95s), N 200m ru (1,67s), M 100m ru (1,56s)
36- Rikotaan vähintään 5 ME:tä. [KYLLÄ] 8
37- Vähintään 3 seuraavista maista yltää mitaleille: Bahama, Egypti, Islanti, Jamaika, Singapore. [EI]
SIN M 100m pu kulta, ISL N 100m ru 6:s, JAM N 100m ru 8:s
Taitouinti (1)
38- Vähintään 4 maata saa mitalin. [EI] Molemmat lajit RUS-CHN-JPN
Vesipallo (2)
39- Miesten finaalipari koostuu entisen Jugoslavian maista (CRO, MNE, SRB). [KYLLÄ]
SRB-CRO 11-7 (MNE 4:s)
40- Joku alkulohkon 4:s etenee välieriin. [KYLLÄ] SRB A-lohkon 4:s
Jousiammunta (2)
41- Vähintään yksi top-8 rankattu putoaa ensimmäisessä otteluparissa. [KYLLÄ] N 7:s vs 58:s
42- Etelä-Korea rohmuaa kaikki kultamitalit. [KYLLÄ]
Yleisurheilu (12)
43- Usain Bolt tekee uskomattoman "tripla-triplan" eli voittaa kolmannen kerran 100m, 200m ja 4x100m viestin. [KYLLÄ]
44- Vähintään yksi maa tekee "sweepin" eli vie jonkun lajin kaikki mitalit. [KYLLÄ] USA 100m aj (koko kisojen ainoa)
45- Syntyy vähintään 5 olympiaennätystä. [KYLLÄ] 8
46- Vähintään kaksi maata diskataan pikaviestien finaaleissa. [KYLLÄ] M TTO rata- ja USA vaihtorikko.
47- Miesten ja naisten korkeushypyn voittotulosten summa on vähintään 440cm. [EI] 238 + 197 = 435
48- Kaikki maratonin mitalit menevät Afrikan maihin. [EI] N hopea BRN, M pronssi USA
49- Puolaan menee molemmat moukarikullat. [EI] N kulta, M pronssi
50- Ei-eurooppalainen saa kultaa keihäänheitosta. [EI] M GER-KEN-TTO, N CRO-RSA-CZE
51- Jonkun henkilökohtaisen lajin ennen edellisiä kisoja voittanut voittaa nyt. [EI]
52- Kaikkien miesten 400m finalistien maiden lipussa on punaista. [EI] BOT 5:s
53- 10-ottelun ensimmäisen päivän johdossa oleva ei saa mitalia. [EI] Eaton johti jo pituuden jälkeen
54- Miesten kiekon voittotulos on vähintään 70m. [EI] 68,37
Sulkapallo (2)
55- Vähintään yksi erä koko turnauksessa päättyy pistein 30-28 tai enemmän. [EI] 28-26
56- Ei-aasialainen voittaa kultaa. [KYLLÄ] Carolina Marin ESP
Koripallo (2)
57- USA voittaa kultaa sekä miehissä että naisissa. [KYLLÄ]
58- Miesten finaalin piste-ero on vähintään 20p. [KYLLÄ] USA-SRB 96-66
Nyrkkeily (2)
59- Nicola Adams (GBR) ja Katie Taylor (IRL) voittavat mitalin. [EI] Adams kultaa
60- Koko turnauksessa vähintään 8 ottelua päättyy ennen täyttä aikaa. [KYLLÄ]
Koskimelonta (2)
61- Joku maa saa vähintään 3 mitalia. [EI] 2: GBR, SVK, FRA
62- Vähintään kaksi maata kilpailee kaikissa neljässä finaalissa. [KYLLÄ] CZE, GBR, SLO, SVK
Ratamelonta (2)
63- Vähintään yksi ulkoradoilta starttaava yltää mitaleille. [KYLLÄ]
Josef Dostal CZE, K-1 1000m, hopeaa (8. rata), Yuriy Cheban UKR, C-1 200m, kultaa (8. rata)
64- Isaquias Queiroz voittaa Brasilian olympiahistorian vähintään kaksi ensimmäistä melontamitalia. [KYLLÄ] 2 hopeaa, 1 pronssi
BMX-pyöräily (2)
65- Miesten tai naisten finaalissa sattuu kolari. [EI]
66- Australia voittaa vähintään yhden kultamitalin. [EI] Paras sija M 6:s
Maastopyöräily (2)
67- Nino Schurter voittaa kultaa voitettuaan pronssia 2008 ja hopeaa 2012. [KYLLÄ]
68- Mauritiuksen, Ruandan tai Lesothon ajaja voittaa vähintään yhden ajajan lajin suurmaista (SUI, FRA, ESP, CZE, ITA). [KYLLÄ] Lesothon Nathan Byukusenge pääsi maaliin asti toisin kuin Sveitsin Lars Förster
Maantiepyöräily (2)
69- Miesten mitalit ratkotaan vähintään 20:n saman ajan saaneen kesken. [EI] Vain kärkikaksikolla sama aika
70- Alle puolet pääsevät maaliin naisten kisassa. [EI] 3/4
Ratapyöräily (3)
71- Australia voittaa molemmat joukkuetakaa-ajot. [EI] M hopeaa, N 5:s
72- Miesten joukkuetakaa-ajossa syntyy ME. [KYLLÄ] GBR alkuerissä 3:50.570 ja finaalissa 3:50.265
73- Miesten tai naisten Omniumin voittaja nappaa vähintään kolme lajivoittoa kuudesta. [KYLLÄ]
Laura Trott 3/6
Ratsastus (2)
74- Vähintään 15 urheilijaa hylätään tai keskeyttää kenttärastastuksen maastoesteosuudella. [KYLLÄ]
14 hyl, 2 kesk.
75- Saksa voittaa enemmän mitaleja kuin Hollanti. [KYLLÄ] (2-2-2 vs 0-0-0)
Miekkailu (2)
76- Vähintään 2 maata voittaa vähintään 3 kultaa. [EI] RUS 4, HUN 2
77- Kalvan yksilöfinaalissa mennään jatkoerään. [EI]
Maahockey (2)
78- Lajin mahtimaan Intian vuodesta 1980 alkanut mitaliton putki katkeaa. [EI] 8:s
79- Naisissa mitalit menevät kolmen eri maanosaan. [EI] Kaikki Eurooppaan: GBR-NED-GER
Jalkapallo (3)
80- Vähintään 4 matsia ratkotaan rankkareilla. [KYLLÄ] M finaali BRA-GER 1-1 (5-4), N 3 matsia
81- Brasilia miehet voittavat lajin ensimmäisen olympiakultansa. [KYLLÄ]
82- Miesten turnauksessa jaetaan vähintään 8 punaista korttia. [EI]
Golf (2)
83- Miesten voittaja ei ole viiden parhaan joukossa ensimmäisen päivän jälkeen. [EI] Justin Rose T4
84- USA saa mitalin sekä miehissä että naisissa. [EI] Matt Kuchar pronssia, Stacy Lewis T4
Telinevoimistelu (3)
85- Romania ei voita yhtään mitalia. [KYLLÄ] Dragulescu hypyn 4:s
86- Simone Biles voittaa vähintään 4 mitalia. [KYLLÄ] (4-0-1)
87- Vähintään yksi finalisti rekillä ja hevosella putoaa telineeltä. [KYLLÄ] Oleg Verniajev putosi molemmilta
Rytminen voimistelu (1)
88- Molemmat kulta- ja hopemitalit menevät entisen Neuvostoliiton maille. [EI] Yks. RUS-RUS, joukkue RUS-ESP
Trampoliini (1)
89- Kiina nappaa molemmat kullat. [EI] Ei kumpaakaan
Käsipallo (2)
90- Euroopan ulkopuolinen maa saa mitalin. [EI] M BRA 7:s, N BRA 5:s
91- Miesten turnauksessa vähintään kahdessa matsissa jokin joukkue tekee vähintään 40 maalia. [EI]
CRO-TUN 41-26, DEN-SLO 37-30
Judo (2)
92- Teddy Riner ei voitakaan kultaa. [EI] Hisayoshi Harasawa kukistui virheillä
93- Joku maa voittaa maalleen ensimmäisen judon olympiakullan. [KYLLÄ]
Paula Pareto ARG, Lukáš Krpálek CZE ja Majlinda Kelmendi KOS
Nykyaikainen viisiottelu (2)
94- Miehissä tai naisissa maastojuoksuun ensimmäisenä starttaava voittaa. [KYLLÄ] Aleksander Lesun
95- Ei-eurooppalainen saa mitalin. [KYLLÄ] N Chloe Esposito AUS kultaa, M Ismael Hernández MEX pronssia
Soutu (3)
96- Ekaterina Karsten (BLR) yltää kuudennen kerran olympiafinaaliin yksikkösoudussa. [EI] B-finaalin 2.
97- Enemmän mitalimaita kuin Lontoossa 2012 (18 maata). [KYLLÄ] 21 maata
98- Mitali menee viiteen maanosaan. [KYLLÄ] EUR 30, OSE 6, PAM 3, CHN 2, RSA 1
Rugby-7 (2)
99- Miesten turnauksen kaikki mitalit menevät Oseaniaan. [EI] FIJ-GBR-RSA
100- Vähintään yksi ottelu naisten turnauksessa päättyy tasapeliin. [KYLLÄ] A-lohko AUS-USA 12-12
Purjehdus (2)
101- Vähintään yhden venekunnan voitto on selvä ennen mitalistarttia. [KYLLÄ]
M RS:X Dorian van Rijsselberghe NED, Finnjolla Giles Scott GBR, 49er Peter Burling NZL
102- Brasilian Robert Scheidt ottaa kuudennen peräkkäisen olympiamitalin. [EI] Laserin 4:s
Ammunta (3)
103- Kaikissa 15 lajissa vähintään yksi mitali menee Aasian maalle. [EI] 7 [+2 KUW (IOA)]
104- Nähdään ME. [EI] 6 olympiaennätystä
105- Vähintään yksi ampuja uusii olympiavoittonsa Lontoon 2012 kisoista. [KYLLÄ]
Jin Jong-oh KOR 50m pistooli (3!), Niccolò Campriani ITA pienoiskiväärin asentokilpailu
Pöytätennis (2)
106- Kiina rohmuaa kaikki kullat. [KYLLÄ]
107- Naisten joukkuekisa päättyy 3-0. [KYLLÄ] CHN-GER
Taekwondo (2)
108- Joku voittaa maansa ensimmäisen olympiamitalin. [KYLLÄ] Ahmad Abughaush JOR kultaa
109- Vähintään yksi seuraavista villillä kortilla turnaukseen päässeistä etenee puolivälieriin (Boui CAF, Ferrera HON, Louissant HAI, Rawal NEP). [EI]
Tennis (2)
110- Serena Williams jää ilman kultamitalia. [KYLLÄ] Noutaja tuli kaksinpelin kolmannessa ja nelinpelin ensimmäisessä ottelussa
111- Sijoittamaton pelaaja yltää kaksinpelissä välieriin. [KYLLÄ] Mónica Puig voitti naisten kaksinpelin ja hänestä tuli ensimmäinen sijoittamaton tenniksen olympiavoittaja ja Puerto Ricon olympiavoittaja
Triathlon (2)
112- Brownleen veljekset saavat kumpainenkin mitalin. [KYLLÄ] Alistair kultaa ja Jonathan hopeaa
113- Miesten ja naisten voittaja ei ole viiden sakissa pyöräilyosuuden jälkeen. [EI]
Alistair Brownlee GBR 4:s ja Gwen Jorgensen USA 4:s
Lentopallo (2)
114- Yksikään mitaliottelu ei pääty 3-0. [EI] M finaali BRA-ITA 3-0
115- Afrikan maa voittaa lentopallo-ottelun ensimmäistä kertaa olympialaisissa. [KYLLÄ] M EGY-CUB 3-0
Rantalentopallo (1)
116- Miehissä tai naisissa molemmat finaaliparit ovat brasilialaisia. [EI] M BRA-ITA, N GER-BRA
Painonnosto (2)
117- Vähintään yksi tempauksen jälkeen johtava jää ilman tulosta työnnössä. [KYLLÄ]
M +105kg Behdad Salimi IRI (216 WR), N 53kg Li Yajun CHN
118- B-ryhmässä nostava voittaa mitalin. [EI]
Paini (2)
119- Vähintään yksi kultamitaliottelu päättyy tuomarin keskeytykseen. [EI]
120- Venäjä voittaa enemmän vapaapainin kultamitaleja kuin Japani. [EI] RUS 2, JPN 4