Sivu 1/1

Painonnosto

ViestiLähetetty: 30.07.2016 18.53
Kirjoittaja rulezman
Kuva

Painonnosto
6.-16. elokuuta, Riocentro

Painonnosto on myös yksi nykyaikaisten olympialaisten alkuperäisistä lajeista, tosin laji oli poissa vuoden 1900, 1908 ja 1912 kisoista. Naiset pääsivät mukaan vasta 16 vuotta sitten Sydneyssä.
Neuvostoliitto, Kiina ja USA ovat hallinneet mitalitilastoa. Etenkin Iran on noussut 2000-luvulla lajin mahtimaiden joukkoon, etenkin raskaissa sarjoissa. Myös Pohjois-Korealta löytyy kova painonnostojoukkue. Lontoossa neljä vuotta sitten Kiina saalisti eniten mitaleja.

Painonnostohan kostuu kahdesta eri kokonaisuudesta, tempauksesta ja työnnöistä, joiden yhteistulos laskettuna yhteen saadaan mestari selville.

Miehillä on kisoissa kahdeksan painoluokkaa ja naisilla seitsemän.

56 kg (miehet)
62 kg (miehet)
69 kg (miehet)
77 kg (miehet)
85 kg (miehet)
94 kg (miehet)
105 kg (miehet)
105+ kg (miehet)
48 kg (naiset)
53 kg (naiset)
58 kg (naiset)
63 kg (naiset)
69 kg (naiset)
75 kg (naiset)
75+ kg (naiset)

Painonnosto on pahasti viimeaikoina ryvettynyt dopingkäryjen osalta, etenkin Itä-blokin ja Aasian maiden edustajat tuntuvat järjestään kärähtävän. Mitalitilastot ehtivätkin kisojen jälkeen vielä muuttua moneen otteeseen... No, minkäs teet, kai siellä puhtaitakin joukosta löytyy.

Suomalaisia nähdään kisoissa kaksi, miesten 85 kilon sarjassa kisaava Milko Tokola, sekä kovan kalapaliikin jälkeen kisoihin lähtevä Anni Vuohijoki, joka kisaa 63 kilon sarjassa. Menestystoiveita ei ilmeisestikkään juuri suomalaisia kohtaan ole, jos viimeiseksi ei sarjassa jää, niin voidaan olla tyytyväisiä.