Jalkapallo alkaa jo huomenna ja on olympialaisten avauslaji!
Joukkueethan ovat pääosin junioreista (alle 23 v) muodostettuja, muutama yli-ikäinen saa olla.
Miehet:
A
Iso-Britannia
Senegal
Yhdistyneet arabiemiirikunnat
Uruguay
26.7.
Arabiemiirikunnat - Uruguay
Iso-Britannia - Senegal
29.7.
Senegal - Uruguay
Iso-Britannia - Arabiemiirikunnat
1.8.
Senegal - Arabiemiirikunnat
Iso-Britannia - Uruguay
B
Meksiko
Korea
Gabon
Sveitsi
26.7.
Meksiko - Etelä-Korea
Gabon - Sveitsi
29.7.
Meksiko - Gabon
Etelä-Korea - Sveitsi
1.8.
Meksiko - Sveitsi
Etelä-Korea - Gabon
C
Brasilia
Egypti
Valko-Venäjä
Uusi-Seelanti
26.7.
Valko-Venäjä - Uusi-Seelanti
Brasilia - Egypti
29.7.
Egypti - Uusi-Seelanti
Brasilia - Valko-Venäjä
1.8.
Brasilia - Uusi-Seelanti
Egypti - Valko-Venäjä
D
Espanja
Japani
Honduras
Marokko
26.7.
Honduras - Marokko
Espanja - Japani
29.7.
Japani - Marokko
Espanja - Honduras
1.8.
Japani - Honduras
Espanja - Marokko
Joka lohkon kaksi parasta jatkoon.
4.8.
Puolivälierät
A1 - B2
B1 - A2
C1 - D2
D1 - C2
7.8.
Välierät
B1/A2 - D1/C2
A1/B2 - C1/D2
10.8.
Pronssiottelu
11.8.
Finaali
Huomionarvoista on Saksan puuttuminen.
Naisten jalkapallo avaa kisat. Lohkot:
E
Iso-Britannia
Uusi-Seelanti
Kamerun
Brasilia
25.7.
Iso-Britannia - Uusi-Seelanti
Kamerun - Brasilia
28.7.
Uusi-Seelanti - Brasilia
Iso-Britannia - Kamerun
31.7.
Uusi-Seelanti - Kamerun
Iso-Britannia - Brasilia
F
Japani
Kanada
Ruotsi
Etelä-Afrikka
25.7.
Japani - Kanada
Ruotsi - Etelä-Afrikka
28.7.
Japani - Ruotsi
Kanada - Etelä-Afrikka
31.7.
Japani - Etelä-Afrikka
Kanada - Ruotsi
G
Yhdysvallat
Ranska
Kolumbia
Pohjois-Korea
25.7.
Yhdysvallat - Ranska
Kolumbia - Pohjois-Korea
28.7.
Yhdysvallat - Kolumbia
Ranska - Pohjois-Korea
31.7.
Yhdysvallat - Pohjois-Korea
Ranska - Kolumbia
Naisista jatkoon lohkon kaksi parasta sekä kaksi parasta kolmosta. Hölmö systeemi.
3.8.
Puolivälierät
F1 - G2
G1 - E/F3
E2 - F2
E1 - F/G3
6.8.
Välierät
F1/G2 - F2/E2
E1/F/G3 - G1/F/E3
9.8.
Pronssiottelu
Finaali
Saksa puuttuu naisistakin, vaikka maailman paras joukkue (tai ainakin melkein).
~kirja