Yleisurheilu
15.-24. elokuuta 2008, Peking
Lajit ja karsintarajat:
- Koodi: Valitse kaikki
MIEHET NAISET
A B A B
100 m 10,21 10,28 11,32 11,42
200 m 20,59 20,75 23,00 23,20
400 m 45,55 45,95 51,55 52,35
800 m 1.46,00 1.47,60 2.00,00 2.01,30
1500 m 3.36,60 3.39,00 4.07,00 4.08,00
5000 m 13.21,50 13.28,00 15.09,00 15.24,00
10000 m 27.50,00 28.10,00 31.45,00 32.20,00
100 m aidat 12,96 13,11
110 m aidat 13,55 13,72
400 m aidat 49,20 49,50 55,60 56,50
3000 m esteet 8.24,60 8.32,00 9.46,00 9.55,00
Korkeus 2,30 2,27 1,95 1,91
Seiväs 5,70 5,55 4,45 4,30
Pituus 8,20 8,05 6,72 6,60
Kolmiloikka 17,10 16,80 14,20 14,00
Kuula 20,30 19,80 18,35 17,20
Kiekko 64,50 62,50 61,00 59,00
Moukari 78,50 74,00 69,50 67,00
Keihäs 81,80 77,80 60,50 56,00
Seitsenottelu 6000 5800
Kymmenottelu 8000 7700
20 km kävely 1:23.00 1:24.30 1:33.30 1:38.00
50 km kävely 4:00.00 4:07.00
Maraton 2:15.00 2:18.00 2:37.00 2:42.00
Jokainen kansallinen olympiakomitea voi ilmoittaa kolme karsintojen A-rajojen täyttänyttä urheilijaa kuhunkin lajiin tai yhden B-rajan täyttäneen urheilijan. Suurimmalle osalle lajeista karsintarajat tulee saavuttaa 1. tammikuuta 2007 ja 23. heinäkuuta 2007 välisenä aikana. Maratonin kohdalla karsinta-aika on alkanut jo 1. syyskuuta 2006.
Yllämainittujen lajien lisäksi ohjelmassa ovat myös sekä miesten että naisten 4x100 metrin ja 4x400 metrin juoksuviestit. Kukin kansallinen olympiakomitea voi ilmoittaa yhden joukkueen kuhunkin lajiin. Ilmoittautuneista valikoituu olympialaisiin 16 nopeinta joukkuetta. Nopeus määritellään ko. joukkueen kahden nopeimman Kansainvälisen yleisurheiluliiton alaisissa kilpailuissa tehdyn tuloksen keskiarvona.
Suomalaiset:
- Visa Hongisto, 200m
Janne Holmén, maraton
Francis Kirwa, maraton
Jussi Heikkilä*, 400m aidat
Jukka Keskisalo, 3000m esteet
Antti Kempas, 50km kävely
Jarkko Kinnunen, 50km kävely
Mikko Latvala, seiväs
Tommi Evilä, pituus
Robert Häggblom, kuula
Frantz Kruger, kiekko
Olli-Pekka Karjalainen, moukari
Tero Pitkämäki, keihäs
Tero Järvenpää, keihäs
Teemu Wirkkala, keihäs
Mikko Halvari*, 10-ottelu
Vanessa Vandy, seiväs
Merja Korpela, moukari
Mikaela Ingberg*, keihäs
Niina Kelo, 7-ottelu
Kisaohjelma:
- PERJANTAI 15.8.
04.00-04.32 N 7-ottelu, 100 m aj
04.05-05.05 M Kuula, karsinta
04.45-06.05 M 100 m, 1. alkuerät
05.30-08.25 N 7-ottelu, korkeushyppy
05.40-06.40 M Moukari, karsinta ryhmä A
06.10-06.58 N 800 m, 1. alkuerät
07.10-08.10 M Moukari, karsinta ryhmä B
14.00-14.56 N 7-ottelu, kuula
14.10-14.35 M 1500 m, 1. alkuerät
14.45-15.20 M 100 m, 2. alkuerät
14.55-15.45 N Kiekko, karsinta ryhmä A
15.25-16.10 N 3000 m ej, 1. alkuerät
16.00-17.10 M Kuula, finaali
16.15-16.43 N 7-ottelu, 200 m
16.20-17.10 N Kiekko, karsinta ryhmä B
16.40-18.14 N Kolmiloikka, karsinta
16.55-17.35 M 400 m aj, 1. alkuerät
17.45-18.20 N 10000 m, finaali
LAUANTAI 16.8.
04.00-05.40 M 20 km kävely
04.10-05.10 N Kuula, karsinta
04.20-05.00 M 3000 m ej, 1. alkuerät
04.50-06.32 N 7-ottelu, pituushyppy
05.10-07.30 N Seiväshyppy, karsinta
05.40-06.35 M Kiekko, karsinta ryhmä A
05.50-06.53 N 100 m, 1. alkuerät
07.05-08.10 M Kiekko, karsinta ryhmä B
07.10-08.00 N 400 m, 1. alkuerät
14.00-14.50 N 7-ottelu, keihäs ryhmä A
14.30-14.57 N 800 m, välierät
15.00-16.10 M Pituushyppy, karsinta
15.05-15.21 M 100 m, välierät
15.10-15.50 N 7-ottelu, keihäs ryhmä B
15.35-16.03 N 100 m, 2. alkuerät
16.15-16.33 M 400 m aj, välierät
16.20-17.30 N Kuula, finaali
16.45-17.21 N 7-ottelu, 800 m
17.30-17.40 M 100 m, finaali
SUNNUNTAI 17.8.
02.30-06.20 N Maraton
14.00-14.40 N 100 m aj, 1. alkuerät
13.10-15.40 M Moukari, finaali
14.45-15.01 N 100 m, välierät
15.10-15.50 N 400 m aj, 1. alkuerät
15.20-17.10 M Korkeushyppy, karsinta
16.00-16.25 N 400 m, välierät
16.30-16.46 N 3000 m ej, finaali
16.35-18.20 N Kolmiloikka, finaali
16.55-17.15 M 1500 m, välierät
17.25-17.35 N 100 m, finaali
17.45-18.20 M 10000 m, finaali
MAANANTAI 18.8.
04.00-04.56 M 400 m, 1. alkuerät
04.10-05.20 N Moukari, karsinta ryhmä A
05.00-06.15 M Kolmiloikka, karsinta
05.05-06.01 M 200 m, 1. alkuerät
05.40-06.50 N Moukari, karsinta ryhmä B
06.10-06.58 M 110 m aj, 1. alkuerät
14.00-15.20 N Kiekko, finaali
14.20-16.50 N Seiväshyppy, finaali
14.40-14.55 N 100 m aj, välierät
15.05-15.33 M 200 m, 2. alkuerät
15.10-16.50 M Pituushyppy, finaali
15.45-16.03 N 400 m, välierät
16.10-16.25 M 3000 m ej, finaali
16.35-16.45 N 800 m, finaali
17.00-17.10 M 400 m aj, finaali
TIISTAI 19.8.
04.00-05.00 N Keihäs, karsinta ryhmä A
04.40-06.14 N Pituushyppy, karsinta
05.00-05.30 N 1500 m, 1. alkuerät
05.30-06.30 N Keihäs, karsinta ryhmä B
05.40-06.28 N 200 m, 1. alkuerät
14.00-14.28 N 200 m, 2. alkuerät
14.10-16.00 M Korkeushyppy, finaali
14.35-15.41 N 5000 m, 1. alkuerät
15.45-16.20 M 110 m aj, 2. alkuerät
16.00-17-30 M Kiekko, finaali
16.25-16.40 M 200 m, välierät
16.45-17.06 M 400 m, välierät
17.10-17.20 N 400 m, finaali
17.30-17.40 N 100 m aj, finaali
17.50-18.00 M 1500 m, finaali
KESKIVIIKKO 20.8.
14.00-14.56 M 800 m, 1. alkuerät
14.20-15.40 N Moukari, finaali
15.15-16.15 M 5000 m, 1. alkuerät
15.40-18.10 M Seiväshyppy, karsinta
16.30-16.50 M 110 m aj, välierät
16.55-17.11 N 200 m, välierät
17.20-17.30 M 200 m, finaali
17.35-17.47 N 400 m aj, finaali
TORSTAI 21.8.
04.00-05.50 N 20 km kävely
04.10-05.15 M Keihäs, karsinta ryhmä A
04.20-04.48 M 10-ottelu, 100 m
04.50-06.50 N Korkeus, karsinta
05.30-06.50 M 10-ottelu, pituushyppy
05.40-06.45 M Keihäs, karsinta ryhmä B
07.20-08.16 M 10-ottelu, kuula
14.00-14.20 N 1500 m, välierät
14.10-16.30 M 10-ottelu, korkeushyppy
14.20-15.40 N Keihäs, finaali
14.30-14.57 M 800 m, välierät
15.00-15.20 N 4x100 m, 1. alkuerät
15.20-17.07 M Kolmiloikka, finaali
15.25-15.43 N 4x100 m, 1. alkuerät
15.55-16.05 M 400 m, finaali
16.10-16.20 N 200 m, finaali
16.35-16.45 M 110 m aj, finaali
16.55-17.23 M 10-ottelu, 400 m
PERJANTAI 22.8.
02.30-07.00 M 50 km kävely M
04.00-04.32 M 10-ottelu, 110 m aj
05.05-06.05 M 10-ottelu, kiekko ryhmä A
06.25-07.25 M 10-ottelu, kiekko ryhmä B
07.55-10.55 M 10-ottelu, seiväshyppy
14.00-14.50 M 10-ottelu, keihäs ryhmä A
14.20-16.20 N Pituushyppy, finaali
14.40-15.00 N 4x400 m, 1. alkuerät
14.55-17.15 M Seiväshyppy, finaali
15.10-15.30 M 4x400 m, 1. alkuerät
15.15-16.05 M 10-ottelu, keihäs ryhmä B
15.40-16.02 N 5000 m, finaali
16.15-16.25 N 4x100 m, finaali
16.40-17.00 M 10-ottelu, 1500 m
17.10-17.20 M 4x100 m, finaali
LAUANTAI 23.8.
14.00-15.30 M Keihäs, finaali
14.10-16.10 N Korkeus, finaali
14.30-14.40 M 800 m, finaali
14.50-15.02 N 1500 m, finaali
15.10-15.30 M 5000 m, finaali
15.40-15.52 N 4x400 m, finaali
16.05-16.17 M 4x400 m, finaali
SUNNUNTAI 24.8.
02.30-05.40 M Maraton