Sivu 1/1
EM-kisat 2024

Lähetetty:
14.06.2024 09.20
Kirjoittaja vilsu
Tänään alkaa, avauspelinä Saksan ja Skotlannin välinen kohtaaminen. Kiinnostaako kisojen seuraaminen? Ketä kannatetaan ja toisaalta ketä povataan mestariksi?
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
14.06.2024 11.24
Kirjoittaja Volmari
Taidan seurata harvakseltaan otteluja ennen pudotusvaihetta. Eurooppalaisissa joukkueissa ei ole eksotiikkaa sillä lailla kuin MM-kisoissa ja ennen kaikkea pitää säästellä voimia olympialaisia varten.
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
14.06.2024 11.46
Kirjoittaja vilsu
Joo, tossa muutama ennakkoon mielenkiintoinen ottelu lohkovaiheessa. Ne tullee tiirailtua, mutta muutoin sitten tarkemmin siinä kohden kun sijoituksia toden teolla ratkotaan.
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
22.06.2024 20.50
Kirjoittaja RobinHood
Itse veikkaisin ennen kisoja Portugalia mestariksi. Peruste oli se, että pelasivat Suomea vastaan harjoitusottelun. Toistaiseksi näyttää hyvältä, sillä Portugali varmisti jo nyt lohkovoiton, joten voivat lepuuttaa viimeisessä ottelussa pelaajiaan. Tämä on yllättävän tärkeä asia. 41-vuotias Pepe johtaa Portugalin puolustusta ja Cristiano Ronaldo syötti epätyypilliseen tapaan kaverin maalintekoon, vaikka olisi voinut itse maalata. Taitaa Portugali olla nyt mun suosikkijoukkue näissä kisoissa. Myös Saksa ja Espanja ovat olleet vakuuttavia.
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
01.07.2024 10.04
Kirjoittaja vilsu
Italia tippui Sveitsiä vastaan ja Englantikin viime hetkillä naarasi itsensä kuiville. Nyt rupeaa olemaan jo kutkuttavaa: tänään Ranska-Belgia neljännesvälieriä ja perjantaina Espanja-Saksa puolivälierä. Mestaruuden kohtaloa aletaan pohjustaa..
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
01.07.2024 23.37
Kirjoittaja RobinHood
Joo ei Portugali tule tätä voittamaan. Sanon tämän ennen pilkkukisaa. Aika ajanut ohi kultaisen sukupolven. Samaa voisi sanoa Suomen hiihtojoukkueesta. Voisivat panostaa jo nuorempiin. Saksa Espanja moraalinen finaali pelataan jo puolivälierissä. Todellisessa finaalissa ei tule pelaamaan kisojen kaksi parasta joukkuetta.
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
04.07.2024 08.48
Kirjoittaja vilsu
Itsekin tuossa jo pohdin, että taitaapi mestari tulla siitä joukkueesta kumpi tuosta Espanja-Saksa pelistä selviää voittajana.
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
06.07.2024 09.02
Kirjoittaja vilsu
Espanja ja Ranska välieriin. Lopulta ei Saksa voittanut, vaikka toki heillekin olisi voinut tuon suoda.
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
07.07.2024 11.12
Kirjoittaja vilsu
Englanti ja Hollanti toiseksi välieräpariksi. Kyllä edelleen tekisi mieli Espanjan laariin ropoja laittaa, mutta ans kattoo nyt..
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
11.07.2024 09.16
Kirjoittaja vilsu
Englannin ja Espanjan välinen finaali sunnuntaina.
Re: EM-kisat 2024

Lähetetty:
15.07.2024 00.15
Kirjoittaja RobinHood
Aktiivinen hyökkäyspeli voitti jälleen peruuttelujalkapallon ja Espanja Euroopan mestariksi.
Kohta pelataan myös Copa American finaali Argentiina vastaan Kolumbia. Voittaako Kolumbia historiansa toisen Copa American? Todellisuudessa tämä olisi melkein ensimmäinen mestaruus sillä vuoden 2001 mestaruudessa Argentina ei jostain syystä näyttänyt olevan mukana. Tänä vuonna Copa Aaerica on ollut poikkeuksellisen kova tasoinen, sillä myös pohjois- ja väli-Amerikka ovat ottaneet Yhdysvaltoja ja Kanadaa myöten osaa toisin kuin muina vuosina.
Tiistaina puolestaan Suomen naiset pelaavat Italiaa vastaan suorasta jatkopaikasta EM-kisoihin. Voitolla paikka olisi hyvin todennäköistä. Suomi voitti Italian kotiottelussa aikaisemmin. Norja ei saisi voittaa Hollantia toisessa ottelussa. Se olisi kova juttu, sillä Suomen lohko on kova. Siinä pelaavat olympiavoittoon ja maailmanmestaruuteen kyennyt Norja, MM-finaalissa 2019 esiintynyt Hollanti ja kahdesti EM finaaleissa esiintynyt Italia.