Sivu 1/1

Italian maajoukkue

ViestiLähetetty: 10.04.2008 14.42
Kirjoittaja Verbal
Italian maajoukkue on jalkapallossa se kaikkein suurin suosikkini (toki Suomen jälkeen), ja tässä aiheessa seurataankin hallitsevien maailmanmestareiden taivalta EM-kisoissa ja senkin jälkeen. Italiassa on maailmanmestaruuden jälkeen toteutettu asteittaista sukupolvenvaihdossta, kun Francesco Tottin ja Alessandro Nestan kaltaiset maajoukkuejyrät ovat lopettaneet maajoukkueuransa. Puolustus ja keskikenttä ovat yhä maailmanluokkaa, mutta jo MM-kisoissa kysymyksiä herättänyt hyökkäyskalusto on hieman kapea.

Aloitetaan kuitenkin tulevan EM-miehistön listaaminen loogisesti maalivahdista. Italian ykkösvahtina jatkaa itseoikeutetusti maailman paras veräjänvartija Gianluigi Buffon. Kakkosvahtina jatkaa jo MM-kisoissa kyseistä paikkaa miehittänyt Livornon Marco Amelia. Kolmannesta paikasta kenties vielä käydään kädenvääntöä, ja tarjolla ovat kaksi penkkivahdin roolissa Espanjassa pelaavaa maalivahtia: Sevillan Morgan De Sanctis sekä Atlético Madridin Christian Abbiati.

Puolustuksen herra ja hidalgo on kapteeni Fabio Cannavaro, jonka rinnalla paikkansa on Nestan jälkeen vahvistanut MM-kisojen väriläiskä Marco Materazzi. Materazzin kausi on ollut jälleen rikkonainen, joten varasuunnitelma täytyy olla. Jo karsinnoissa Materazzia tuurasi yleensä Palermon Andrea Barzagli. Barzaglin lisäksi varmasti ainakin toinen varatoppari kisakoneeseen mahtuu, ja tuolle paikalle haluavat ainakin Fiorentinan Alessandro Gamberini, Juventuksen Giorgio Chiellini sekä kenties Milanin Daniele Bonera.

Laitapuolustajien roolitus lienee jo myös selvillä. Oikealla laidalla aloittaa Massimo Oddo ja vasemmalla Gianluca Zambrotta. MM-kisoissa loistanut Fabio Grosso on pudonnut nokkimisjärjestyksessä penkkimieheksi, ja Roman yleismies Christian Panucci on tarvittaessa oikealla laidalla tai topparina. Cristian Zaccardo tuskin mahtuu kisakoneeseen ilman loukkaantumisia.

Keskikentälle päävalmentaja Roberto Donadonilla on tarjolla lähinnä Milan-trio Pirlo-Gattuso-Ambrosini sekä Roma-trio De Rossi-Aquilani-Perrotta. Todennäköinen avausmiehistö tulee olemaan sekoitus molempia, ja ainakin Andrea Pirlo ja Daniele De Rossi voinevat olla varmoja paikastaan avauksessa. Gennaro Gattuso on kolmanneksi pelaajaksi puolustava vaihtoehto, Alberto Aquilani syöttökykyisempi ja Massimo Ambrosini ja Simone Perrotta ovat hieman hyökkäävämpiä vaihtoehtoja. Eikä tietenkään unohdeta myöskään Juventuksen Mauro Camoranesia, joka tarvittaessa leventää Italian hyökkäyspeliä oikealle laidalle.

Kisakoneeseen saattaa vielä mahtua joku muukin, ja ainakin Andrea Dossena, Antonio Nocerino, Riccardo Montolivo ja Angelo Palombo ovat Donadonin listalla potentiaalisina vaihtoehtoina.

Italian 4-3-3 -muodostelman täydentää kolmen miehen hyökkäys, jossa laatu ei kuitenkaan aivan takavuosien tapaan häikäise. Varmin avaaja on Bayern Münchenin Luca Toni, jonka maaleja myös maajoukkue kaipaa. Hänen lisäkseen ainakin Antonio Di Natale on hyvä vaihtoehto, ja myös vanhat konkarit Filippo Inzaghi ja Alessandro Del Piero ovat kovaa vauhtia lähdössä mukaan Alpeille - vähintäänkin vaihtopenkille. Vincenzo Iaquinta roikkuu aivan maajoukkueen rajoilla, eikä Alberto Gilardinonkaan maajoukkuepaikka ole kirkossa kuulutettu.

Uudempina niminä maajoukkueen portteja ovat nousseet kolkuttelemaan karsinnoissa pari kertaa lupaavasti näyttäytynyt Fabio Quagliarella sekä Serie A:ssa maaleja paiskinut Marco Borriello. Eikä unohdeta myöskään Cristiano Lucarellia. Raffaele Palladinolle, Alessandro Rosinalle ja Espanjassa loistokautta pelaavalle Giuseppe Rossille nämä kisat tulevat vielä hieman liian aikaisin. Kaikista kuultaneen kuitenkin vielä tulevina vuosina.

Esimerkiksi näin saattaa Donadoni avata EM-kisat:
Koodi: Valitse kaikki
                Buffon

Oddo    Cannavaro    Materazzi    Zambrotta

    De Rossi    Pirlo    Gattuso

    Di Natale    Toni    Inzaghi

Re: Italian maajoukkue

ViestiLähetetty: 10.04.2008 15.48
Kirjoittaja Nasty
Italia kuuluu pahimpiin inhokkeihini lajissa kuin lajissa. Ikäpolven vaihdossa menossa Italialla tällä hetkellä ja uskonkin että selviäminen kuolemanlohkosta jatkoon näyttää vaikealta.

Pelaako Italia tosiaankin 4-3-3 ? Kuten jo sanoin että vihaan Italiaa niin ei ole tullut ryhmityksiä seurattua. Tällöinhän keskikenttä jää vastustajan hallintaan(riippuu vastustajasta tietty). Inzaghi ja Toni ainakin ovat sen kaltaisia että kyttäävät vain hyökkäyksessä eivätkä auta keskikenttää/puolustusta juuri lainkaan, tuosta Di Natalesta en sitten tiedä.

Re: Italian maajoukkue

ViestiLähetetty: 10.04.2008 17.29
Kirjoittaja Verbal
Italia on jalkapallossa tosiaankin melko monen inhokkilistan kärjessä. Itse olen mieltynyt maahan etenkin valtavan taktisen osaamisen vuoksi. Yleensä kaikki taktiset suuntaukset lähtevät Italiasta, ja maajoukkue on aina ollut taktisen kurinalaisuuden ylin ilmentymä.

Italia toden totta pelannee 4-3-3 -formaatilla kisoissa, joskin täysin varmana tätä ei voi vielä pitää. Toni ja Inzaghi ovat tosiaan varsin yksipuolisia hyökkääjiä, ja voi hyvinkin olla että Inzaghi ei avaukseen mahdu tämän vuoksi. Mutta vaihtoehdotkin ovat vähissä. Periaatteessa sekä 4-3-3 että 4-4-2 edellyttävät hyviä laitahyökkääjiä, mutta sellaisia Italialla ei liiaksi ole.

edit: Lisätään vielä että Pirlo ja De Rossi ovat sellaisia pelaajia, että melkoisen kova keskikenttä pitää vastustajalta löytyä, jos näiltä herroilta halutaan pelitilaa viedä. Lähinnä tuo taktinen valinta vähentää laitojen merkitystä Italian pelissä, ja hyökkäykset keskittyvät keskelle.

Re: Italian maajoukkue

ViestiLähetetty: 10.04.2008 19.15
Kirjoittaja rulezman
Ei kyllä Italia mitenkään suosikkeihini kuulu, mutta ei nyt tuo Italian maailmanmestaruus maailmaa kaatanut...

Totti ei sitten ilmeisesti enää pelaa maajoukkueessa?

Re: Italian maajoukkue

ViestiLähetetty: 10.04.2008 19.36
Kirjoittaja Verbal
Ei pelaa. Il Capitano ilmoitti MM-kullan jälkeen keskittävänsä kaiken tarmonsa Roman peleihin.

Re: Italian maajoukkue

ViestiLähetetty: 07.08.2008 16.01
Kirjoittaja RealMadrid
Italia on kyllä varsinkin jalkapallossa sellanen inhokki..