Will Smith

Kaikki mikä ei koske urheilua tänne.

Valvoja: Tuomaristo

Will Smith

ViestiKirjoittaja rulezman » 01.01.2010 13.45

Paremman tekemisen puutteessa avataan aihe yhdelle kaikkien aikojen parhaalle räppärille :cool: [smile_wacky]

Uraanhan paremmin näyttelijä luonut, mutta alunperin nousi kuuluisuuteen räppärinä, taiteilijanimihän oli The Fresh Prince ja kaverina toimi DJ Jazzy Jeff (Jeffrey A. Townes)
Uraa sitten 90-luvun lopussa ja 2000-luvun alussa vielä räpin saralla yksin luonut, muutama kova hittibiisi sieltä tuli, nyt on kyllä jo pitemmän aikaa ollut keskittyneenä jo pelkkään näyttelyyn.

Mielestäni paras biisi, mikä syntyi kaksikolta Fresh Prince & Jazzy Jeff on ehdottomasti Summertime, loisto biisi. Muita kaksikon hyviä luomuksia ovat Parents just Don't Understand ja Girls Ain't Nothin But Trouble. A nightmare on my streetkin on varsin onnistunut tekele.

Jazzy Jeffin jälkeen sitten kuitenkin ehkä ovat suurimmat hiti syntyneet, paras Willin biisi on mielestäni Getting Jiggy with it. Miami ja Wild Wild West elokuvat pohjalta tehdty musiikkivideo on myöskin loistava, parempi kyllä kuin itse elokuva (Carltonkin on mukana :D ) Tässä] video.

Ja kirosanojahan Will ei käytä, ilman niitäkin voi hyvää räppiä tehdä.
When Rulezman does a pushup, he isn't lifting himself up, he's pushing the Earth down
Avatar
rulezman
Oliver Kahn
 
Viestit: 17416
Liittynyt: 02.07.2007 13.10
Paikkakunta: Kouvostoliitto

Re: Will Smith

ViestiKirjoittaja Verbal » 01.01.2010 16.37

En ota kantaa musiikkiin sen suuremmin. Aika mitättömältä mainstream-hömpältähän tuo vähällä kuuntelulla on kuulostanut.

Näyttelijänäkään Smith ei ole vielä aivan eliittiin onnistunut nousemaan. Paras roolityö taitaa yhä tänäänkin olla The Pursuit of Happynessin (2007) miespääosa, josta Smith nousi jopa Oscar-ehdokkaaksi - toisen kerran urallaan. Toinen Oscar-ehdokkuus tuli kunnianosoituksena kelvollisesta Muhammad Ali -representaatiosta nyrkkeilijälegendan nimikkorainassa Ali (2001), mutta sen kummempaa klassikkoainesta ei tuosta elokuvasta tullut. Kolmantena mainittakoon vielä The Legend of Bagger Vance (2000) -elokuvan nimikkorooli.

Tämän olisi ehkä voinut vetää yhteen pötköön Bel-Airin prinssiä käsittelevän aiheen kanssa...
Verbal
Tuomari
 
Viestit: 2719
Liittynyt: 20.08.2007 20.03


Paluu Yleinen keskustelu

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa