Eurooppa-liiga 2010-11

Keskustelua muista liigoista, kuten Bundesliiga, Serie A, La Liga, Valioliiga...

Valvoja: Tuomaristo

Eurooppa-liiga 2010-11

ViestiKirjoittaja Verbal » 21.06.2010 13.45

Eurooppa-liiga starttaa nykynimellään ja nykymuodossaan toista kertaa, ja sielläkin arvottiin ensimmäisenä ensimmäisen ja toisen karsintakierroksen otteluparit. Loppuottelu pelataan 18. toukokuuta Lansdowne Roadilla Dublinissa.

Ensimmäinen karsintakierros
1. UE Santa Coloma (Andorra) - Mogren (Montenegro)
2. Olimpija (Slovenia) - iroki Brijeg (Bosnia ja Hertsegovina)
3. Anorthosis (Kypros) - Banants (Armenia)
4. Khazar Lankaran (Azerbaidan) - Olimpia (Moldova)
5. ibenik (Kroatia) - Sliema Wanderers (Malta)

6. Tobol (Kazakstan) - Zrinjski (Bosnia ja Hertsegovina)
7. Ulisses (Armenia) - Bnei Yehuda (Israel)
8. Lusitans (Andorra) - Rabotniki (Makedonia)
9. KF Tirana (Albania) - Zalaegerszegi (Unkari)
10. Zestafoni (Georgia) - Faetano (San Marino)

11. NSÍ (Färsaaret) - Gefle (Ruotsi)
12. Torpedo (Valko-Venäjä) - Fylkir (Islanti)
13. Randers (Tanska) - F91 Dudelange (Luxemburg)
14. Portadown (Pohjois-Irlanti) - Skonto (Latvia)
15. TPS (Suomi) - Port Talbot Town (Wales)

16. KR (Islanti) - Glentoran (Pohjois-Irlanti)
17. Dundalk (Irlanti) - Grevenmacher (Luxemburg)
18. Kalmar (Ruotsi) - EB/Streymur (Färsaaret)
19. Llanelli (Wales) - Tauras (Liettua)
20. Trans (Viro) - MYPA (Suomi)

21. Dacia (Moldova) - Zeta (Montenegro)
22. Laçi (Albania) - Dnepr (Valko-Venäjä)
23. ahtjor (Kazakstan) - Ruch Chorzów (Puola)
24. Dinamo Tbilisi (Georgia) - Flora (Viro)
25. Nitra (Slovakia) - Gyri ETO (Unkari)
26. Qaraba (Azerbaidan) - Metalurg (Makedonia)

Toinen karsintakierros
Cercle Brugge (Belgia) - Ottelun 15 voittaja
Motherwell (Skotlanti) - Breiðablik (Islanti)
Ottelun 5 voittaja - Ottelun 3 voittaja
Lausanne-Sport (Sveitsi) - Borac (Bosnia ja Hertsegovina)
iauliai (Liettua) - Wisa Krakova (Puola)
Ottelun 18 voittaja - Ottelun 21 voittaja
Utrecht (Alankomaat) - Ottelun 9 voittaja
Gorica (Slovenia) - Ottelun 13 voittaja
Marítimo (Portugali) - Sporting Fingal (Irlanti)
Sduva (Liettua) - Rapid Wien (Itävalta)
Ventspils (Latvia) - Teteks (Makedonia)
OFK Belgrad (Serbia) - Ottelun 12 voittaja
Ottelun 4 voittaja - Dinamo (Romania)
Ottelun 20 voittaja - Sant Julià (Andorra)
Videoton (Unkari) - Maribor (Slovenia)
Brøndby (Tanska) - Vaduz (Liechtenstein)
Stabæk (Norja) - Ottelun 22 voittaja
Shamrock Rovers (Irlanti) - Ottelun 7 voittaja
Elfsborg (Ruotsi) - Iskra-Stal (Moldova)
Ottelun 16 voittaja - Karpaty (Ukraina)
Maccabi Tel Aviv (Israel) - Ottelun 1 voittaja
Austria Wien (Itävalta) - Ottelun 2 voittaja
Ottelun 19 voittaja - APOEL (Kypros)
Molde (Norja) - Jelgava (Latvia)
Ottelun 10 voittaja - Dukla (Slovakia)
Honka (Suomi) - Bangor City (Wales)
Levski (Bulgaria) - Ottelun 17 voittaja
WIT Georgia (Georgia) - Baník Ostrava (Tekki)
Ottelun 8 voittaja - Mika (Armenia)
Atyrau (Kazakstan) - Ottelun 25 voittaja
Ottelun 26 voittaja - Ottelun 14 voittaja
Beikta (Turkki) - Víkingur (Färsaaret)
Differdange (Luxemburg) - Spartak (Serbia)
Dinamo Minsk (Valko-Venäjä) - Sillamäe Kalev (Viro)
Valletta (Malta) - Ottelun 23 voittaja
Baku (Azerbaidan) - Budunost (Montenegro)
Ottelun 6 voittaja - Tre Penne (San Marino)
Ottelun 24 voittaja - Ottelun 11 voittaja
Cibalia (Kroatia) - Cliftonville (Pohjois-Irlanti)
Besa (Albania) - Olympiakos (Kreikka)

Toista karsintakierrosta pidemmälle ei vielä murehdita sen enempää, kuin että totean Turun Interin aloittavan oman karsintaurakkansa vasta kolmannelta karsintakierrokselta.

Hongalle tuttu vastustaja viime kaudelta - Bangor City. TPS aloittaa myös walesilaisia vastaan, kun vieraaksi saapuu Port Talbot Town. Mikäli turkulaiset voittavat, on toisen kierroksen vastustaja belgialainen Cercle Brugge. MYPA:lle tarjoamalla tarjotaan paikkaa kolmannelle karsintakierrokselle, sillä tieltä olisi luudittaava vain virolainen Trans sekä andorralainen Sant Julià.
Verbal
Tuomari
 
Viestit: 2719
Liittynyt: 20.08.2007 20.03

Paluu Muut liigat

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa